Zmíněný severočeský autor je na tuzemské scéně známou personou. „Běžně své knihy vydává v renomovaných nakladatelstvích. Budeme rádi, když ho budeme moci vydávat u nás v Opavě. Je to sice první, ale doufám, že ne poslední spolupráce,“ poznamenal opavský básník Dan Jedlička, jeden z členů nakladatelství Perplex, zastřešujícího nejen nejnovější Fridrichovo dílo, ale i celé Nadějné vyhlídky.

Radek Fridrich na sebe básněmi upozornil po roce 1989 a stal se významnou postavou současné české poezie. Dan Jedlička ho charakterizuje celkem jasně: „Originální, úspěšný a nezakomplexovaný autor, který ví, co a jak chce svou tvorbou sdělovat.“

Fridrich píše o Děčínsku

Nebožky jsou velmi specifickou knihou. Čtenáře na první pohled nejspíš zaujme, že je psaná ve dvou jazycích. V češtině a také v němčině. Na tomto místě se odráží Fridrichův původ. „Rodina Radka Fridricha z Děčínska pochází a on svou identitu vnímá jako česko-německou,“ posunul se dále Jedlička.

S motivem autorova rodného kraje se v jeho dílech setkáváme často. Ani Nebožky nejsou výjimkou: „Programově se zaměřuje na oblast svého rodného Děčínska, na jeho historii, místopis, obyvatelstvo, pověsti a legendy.“

Čtenáře může napadnout otázka, proč Fridrich zvolil právě titul Nebožky. „Kniha tvoří protipól k Fridrichově knize Řeč mrtvejch, která vyšla právě před deseti lety a promlouvala výhradně ústy mužských postav. Nyní je přinášen ženský pohled,“ uvedl Jedlička.

V básních se objevují mrtvé postavy. Vše je nutno chápat jako symboliku světa, který už neexistuje. Předválečného Děčínska: „Tento svět zmizel spolu s vystěhováním původního obyvatelstva a se zánikem jeho tradic. Nebožky k nám tedy nepromlouvají jen ze záhrobí, ale ze skutečného zásvětí,“ vysvětloval jeden z členů nakladatelství Perplex.

Páté výročí Perplexu

Dnešní večer v Artu ovšem nebude pouze o Radku Fridrichovi. Svou poezii představí i čerstvý laureát ceny Literární soutěže Františka Halase – třinecký básník Jan Delong. „Snaží se navázat na literární dění, které v 90. letech reprezentovala skupina autorů kolem časopisu Weles. Nejen vítězství v halasovské soutěži svědčí o tom, že by se do budoucna mohlo jednat o zajímavé jméno,“ usuzoval Dan Jedlička.

O hudební doprovod se postará pražská alternativní písničkářka Katka Šarkozi.

Čtení v Artu se stane zároveň i oslavou pátého výročí vzniku nakladatelství Perplex. Zdaleka však nezůstane jedinou. „Podobných literárních večerů jsme v České republice připravili celkem osm. Vrchol představuje naše předvánoční vystoupení v londýnské Covent Garden, kde budeme číst po boku významného britského básníka Rogera McGougha,“ zakončil Dan Jedlička.

Petr Dušek