Radůza se věnuje také komponování vážné a scénické hudby a rovněž studuje lidovou hudbu různých evropských národů. Její jazykové schopnosti jsou velké. Domluví se anglicky, francouzsky, polsky, italsky i rusky.

Je rovněž matkou, má syna Atillu a dceru Asenu. Na hudební scéně se objevila díky Zuzaně Navarové, která ji doslova objevila na ulici. Na koncertech si můžeme vychutnávat její hru na akordeon, klavír i kytaru.

Přímo o ní natočila dokument Olga Špátová. Pochází z roku 2007 a jmenuje se Půjdu kam chci. Hudební konto Radůzy obsahuje velké množství alb, například Andělové z nebe, Při mně stůj, V hoře či V salonu barokních dam.

Poslední deska Miluju vás se zrodila letos.

(Na koncert v Opavě se mohou těšit také výherci lístků: Jana Popková a Martin Schwarz.)

Anna Sotolářová

Radůza: Písničky píšu, abych se nezbláznila

Před časem jsme se Radůzy v Deníku zeptali na několik osobních i hudebních otázek.

Vnímáte předposlední pohádkové album O Mourince a Lojzíkovi spíše jako experiment, odbočku? A hodí se vám nyní pro vlastní děti? Nebo v jejich případě dáváte přednost vlastnímu zpěvu, písničkám naživo?

Žádné ze svých alb nepovažuji za odbočení. Každé mapuje kus mého života a má pro mě dokumentární hodnotu. Krom toho si myslím, že písňové texty na Mourince se mi povedly, a navíc jsem se v nich mohla vyřádit a daleko víc popustit uzdu fantazii. Také jsem si poprvé na této desce vyzkoušela spolupráci s dudáckou a cimbálovou muzikou a to bylo moc fajn.

Někdo po narození dětí dává zvířata pryč, jiný si je naopak pořídí. Vy na DVD ukazujete, jak si užíváte přírodu na projížďkách na kole s pejskem v patách. Pejsek zůstal, hrají si s ním děti? A upravila jste si kvůli nim i kolo? Atilu do sedačky, malou slečnu na řídítka?

Pejsek už se odebral do věčných lovišť, hodně mi chyběl, strávil se mnou celé moje útlé mládí. Pořídili jsme si tedy kocourka. Jmenuje se Osman a je moc hodný. Děti ho mají rády. Synek, bohužel, je spíš kavárenský typ, takže pro něj je jakákoli vycházka nebo vyjížďka do přírody trest. Dcerka naopak miluje přírodu a zvířata, takže turistiku si užívám hlavně s ní.

Nevzpomínám si, že bychom kdy slyšeli vaši písničku, v níž glosujete událost, jak to dělává třeba Jarek Nohavica. To není váš styl, nebo se vám spíš nelíbí, že by písnička rychle přestala být aktuální?

Já jdu cestou osobní proměny. Myslím si, že bych nejprve měla změnit samu sebe, a když to udělá každý, každý se bude snažit vychovat se, zlepší se i společnost. Změnu nelze provést seshora. Musí se snažit každý sám. Proto jsou moje písničky o mých omylech, prohrách, tápání a slabostech.

Nové album Miluju vás vyšlo na vaší značce Radůza Records. Proč?

Jsem nesnesitelná individualistka. Ale spolupráci s Indies MG jsem nepřerušila zcela. Dělají pro mne distribuci.

Plánujete vydávat desky i jiným interpretům? Už máte vyhlédnuto?

Vydávat desky jiným interpretům by mě zajímalo, ale nejdřív na to musím získat potřebný kapitál. Pokud se mě ptáte, která skupina mě v poslední době zaujala, tak je to jednoznačně kladenská kapela Zrní. Jsou moc dobří.

Vzpomínáte si na okamžik, kdy se z Radky Vrankové stala Radůza? Je to ještě školní přezdívka, která vám zůstala?

Radůza je přezdívka ze základní školy.

Když poslouchám třeba písničku Prostři stůl, říkám si: „Takhle nějak by ji mohla napsat a zpívat Zuzana Navarová.“ Myslíte na ni někdy, když vznikají vaše písničky? Co by dnes asi bylo ve vašem životě jinak, nepotkat ji?

To mohu jen těžko odhadnout, co by bylo kdyby. Zuzana byla člověk, který mne mnoho naučil. Byla to má nejlepší přítelkyně. Přesto když píšu novou písničku, nemyslím na nic. Prostě se jen uvolním a ono mi to samo skáče na papír.

Ta písnička je pro mě dost mexická, spletli jsme se v zemi? A vznikla některá z novinek k jinému účelu než pro CD? Třeba Jako zázrakem spíš či Na Dříň jako ukolébavka?

Žádná písnička nevzniká proto, abych ji nahrála na CD. Všechny píšu proto, abych se nezbláznila, abych si ulevila.

Má známá si posteskla, že jí trochu chybí stará Radůza. Co vy na to? Mohla by být odpovědí vaše „námořnická“ novinka Du du du?

Na to asi spíš musí odpovědět ta vaše známá. Já mohu těžko posuzovat svoje písničky, protože jsem na nich osobně zainteresovaná.

Booklet CD Miluju vás zdobí i fotky vás a vašich blízkých. Je to tak trochu i „chlubení“, či rodinné album? Publicitě se spíše vyhýbáte…

Všechny písničky jsou velmi osobní a všechny se týkají mojí rodiny. Kdybych dala na album nějaké neutrální fotky, bude to poloviční výpověď a nebude to poctivé. Tak proto.

Radek Strnad