Kapelu jste založili přibližně před rokem, na podzim 2015. Co už jste za tu dobu stihli?

Vzniku kapely Naděje předcházel rok příprav, kdy jsme nevěděli, co vlastně chceme. Zkoušel jsem více hudebních projektů. Až na třetím místě pro mě byla spolupráce s Filipem Najserem, který je vlastně iniciátorem vzniku skupiny Naděje.

Začal jsem skládat do šuplíku, měl jsem na muziku víc času a větší chuť makat. Nakonec se nám podařilo založit Naději jako tříčlennou kapelu. Nahráli jsme první singl píseň Intimita který šel ihned do rádií, konkrétně do Kissu a do Helaxu.

Mimo rádia jste se objevili také na televizní obrazovce. Byli jste v pořadu televize Očko G2 Band Academy. O co se vůbec jedná?

G2 Band Academy je taková specialitka. Jedná se vlastně o nějaký typ reality show, určený právě pro kapely. Letošní ročník je úplně první a má pomoci kapelám, aby věděly, jak se co má dělat. Aby se zkrátka někam posunuly.

Celý pořad má vzestupný charakter. Začínali jsme od prvních zkušeností hraní na ulici, přes image, nacvičování převzatých písniček, natáčení singlu, teď se chystá videoklip. Zkrátka jedná se o věci, kterými ta kapela běžně prochází.

My jsme měli tu výhodu, že jsme si mnohými kroky už v minulosti prošli. S bývalou kapelou jsme zkoušeli buskovat (hrát na ulici - pozn. red.) na ostravském Festivalu v ulicích, natáčeli jsme singl, natáčeli jsme k tomu klip, dělali jsme si sami PR. Hlavní věc v G2 Band Academy kromě získávání zkušeností je však medializace. To je to, co kapela potřebuje.

Zdroj: Youtube

Jaké konkrétní zkušenosti jste získali?

Bylo super, že jsme se pohybovali mezi lidmi, kteří muziku dělají dennodenně. Kteří v tom chodí a pro které je úspěch i neúspěch de facto denní chleba. Kdežto pro začínající kapelu je každý neúspěch obrovským zklamáním.

Učí tě to být v první řadě sám sebou a dělat tu muziku podle sebe, tak jak to cítíš. Všichni v tom pořadu se ti snaží radit. Jedná se o chytré lidi, kteří tomu, co dělají, opravdu rozumí. Umí komunikovat s lidmi z médií.

Shrnul bych to asi tak, že získáš tisíc pohledů na jednu věc a pak už je jenom na tobě jestli se rozhodneš pro tohle nebo tohle. Podobně jako když jdeš do studia s producentem a ten ti řekne, že tahle melodie není úplně v pořádku tohle tě nutí se nad tím více zamyslet. A tím, že nad tím přemýšlíš, se posouváš dál. To je asi největší zkušenost, kterou jsem z toho pořadu získal.

Máte už za sebou nějaké koncerty, festivaly?

My jsme koncerty kvůli G2 Band Academy moc neřešili. Získali jsme skvělého manažera Josefa Bitalu. Je to kluk, který se nám začíná o akce starat. Ale právě kvůli natáčení nemáme na koncerty příliš prostor. Nicméně se snažíme dostat, kam to jenom jde.

Chodí nám poptávky z Opavy, Ostravy, Frýdku-Místku. Spíše jsme zatím kapela regionálního charakteru, určitě ne celostátní. Hráli jsme například na Melodic Summer Festivalu v Rýmařově. Pro mě to byla jedna z největších akcí, která mě potkala tedy kromě chystaného vystoupení v Lucerně 27. listopadu, kde budeme hrát společně všechny tři kapely právě z G2 Band Academy.

Tam proběhne to celé „grand-finále". V současné době chystáme tři klipy, které poběží na televizi Očko. Takže se nikam vyloženě netlačíme, nicméně to máme určitě v plánu.

Kdy klipy na televizi Očko poběží?

Ty klipy by měla televize vypustit na přelomu září a října. Jako první by měl být k vidění klip k písničce Pardon, dámy, který jsme točili před nedávnem v rámci G2 Band Academy. Později by pak měl vyjít ještě jeden videoklip ke starší písničce s názvem Intimita.

Co chystáte pro své fanoušky v nejbližších týdnech, měsících?

V sobotu 17. září nás čeká velký koncert, na který se velmi těšíme a na kterém máme tu čest si zahrát. Jedná se o 25. narozeniny rádia Kiss Morava, kde vystoupí například také Markéta Konvičková. Nakonec chystáme několik menších koncertů různě po republice. Zatím nic většího. To nás čeká pravděpodobně až po Novém roce.

Zdroj: Youtube

A jaký je tedy váš dlouhodobý cíl? Čeho chcete dosáhnout?

Náš cíl bylo od začátku, dělat muziku naplno. Což znamená, že tomu musíme obětovat de facto všechno. Každý máme určité priority ve svém životě máme své přítelkyně, rodiny, zaměstnání, školy a máme i kapelu. A když už se nám takhle daří, že jsme prvním singlem něčeho dosáhli, tak se chceme prostě věnovat pouze muzice. Což znamená, že nechceme mít jiné zaměstnání než muziku.

Tomáš Pika