Tradičně je formou festivalu připomínáno narození významného českého spisovatele, filmového režiséra, dramatika, antifašisty, národního umělce Vladislava Vančury.

„Bylo to právě před dvaceti lety, kdy se ke stému výročí narození Vladislava Vančury v naší obci konala první kulturně společenská akce nazvaná Rozmarné léto. Tato akce se stala již tradicí a ve snaze ji udržet a rozšiřovat vzniklo před sedmi lety sdružení, které se nechtělo vymezit jako úzká skupina odborníků, ale svou činností přispět k rozvoji povědomí, tradic a kulturního odkazu uměleckého díla našeho slavného rodáka, oslovit všechny občany obce a slezského regionu,“ popsal vznik akce a občanského sdružení Vladislava Vančury v Háji ve Slezsku jeho předseda Petr Jaroš.

Občanské sdružení Vladislava Vančury tak prvotní myšlenku povýšilo na mezinárodní akci. Letos se Rozmarné léto uskuteční jako součást projektu přeshraniční spolupráce Naše Slezsko bez hranic 2010 a v jeho programu nebudou chybět soubory z Polska nebo Slovenska.

Festival začne dnes v areálu Na Kamenci v Jilešovicích, kde se uskuteční Letní večer. Hlavním festivalovým dnem je zítřek. Dopoledne bude Dohnálkův park v centru Háje ve Slezsku patřit dětem, v půl jedné po obědě se sejdou účastníci a ve čtvrt na dvě vyjde od obecního úřadu festivalový průvod.

Odpoledne od čtrnácti hodin začne festival v Dohnálkově parku hlavním programem, který skončí až v deset večer. Součástí festivalu bude i slavnostní otevření nově zrekonstruovaného Dohnálkova parku a předání ceny Vladislava Vančury.

V programu se představí hlavně místní kapely a soubory reprezentující Mikroregion Matice slezské, ale prostor dostanou i hosté. Chybět nebude ani připomínka Vančurova díla.

Program

Pátek
18.00 mažoretky z polské Ratiboře v Jilešovicích (restaurace Kamenec)

Sobota

Mažoretky z polské Ratiboře
9.15 v Háji ve Slezsku (před nákupním střediskem)
9.45 v Chabičově (Velká strana)
10.30 ve Smolkově (DPS a na návsi),
11.30 ve Lhotě (křižovatka ulic Gudrichova a Mlýnská)

9 – 12 hodin v Dohnálkově parku vystoupení dětských souborů
od 14 hodin slavnostní otevření parku, vystoupení mažoretek z Polska, folklorního slovenského souboru z Liptovské Sliače a skupiny Dona Michelle, četba z díla Vladislava Vančury
13.15 průvod od obecního úřadu do Dohnálkova parku
16.30 koncert Martina Maxy a Jany Kociánové
18 – 22 hodin country kapela Labyrint hraje k tanci a poslechu v parku

Anna Sotolářová, Martin Kůs