ANOTACE

Film, který bude uveden již dnes 21. ledna od sedmnácti hodin a třiceti minut v kině Mír. Na samém počátku stála komiksová předloha. Když se před třemi lety zrodila filmová podoba tohoto díla, na níž se režisérsky podíleli Robert Rodriguez, Frank Miller a v neposlední řadě Quentin Tarantino, bylo zřejmé, že tato trojice dala vzniknout ojedinělému snímku. Koncepce Sin City je vytvořena na základě propojení tří příběhů.

Hrdinou prvního z nich je Marv. Drsný muž, který se neštítí chladnokrevně zabít několik lidí, a to jen proto, aby se dostal k vrahovi prostitutky. Hartigan je naproti tomu policistou před penzí. Posledním případem, kterým se ve své kariéře zabývá, je zneužívání jedenáctileté dívky Nancy. Když zjistí, že do všeho je zapleten syn vlivného senátora, je Hartigan odsouzen na osm let do vězení. V průběhu této doby každý týden od dívky obdrží jeden dopis, avšak na samém sklonku trestu je komunikace mezi nimi přerušena. A Hartigan se obává nejhoršího.

Ústřední postavou třetího příběhu je Dwight, jenž se stane svědkem toho, jak prostitutky zavraždí policistu a jeho čtyři společníky. Kdyby tušily, jaká je totožnost oběti, nikdy by se k tomuto činu neodhodlaly. Apostih za tento zločin by byl značný – zákaz prostituce. Navzdory tomu, že bylo Rodriguezovi nejednou vytýkáno přesné převedení kresleného příběhu na filmové plátno, je to jeden z aspektů, který předurčil dílu úspěch.

Ovšem v tomto směru nelze opominout ani hvězdné herecké obsazení – Mickey Rourke, Bruce Willis a Clive Owen. K originalitě snímku přispěla také volba černobílé barvy, která autorům umožnila zobrazit i scény, vyznačující se násilím a bezmeznou krutostí. Nicméně tuto zdánlivou jednoduchost tvůrci obohatili o další barvy, jejichž úkolem bylo nejenom zdůraznění detailů, ale také pokus o vytvoření snímku, majícího estetickou úroveň.