Dalším v řadě vystavujících bude skupina Record. Vernisáž je naplánována na úterý na sedmnáctou hodinu.

Instalace skupiny Record nese název Nádrž prázdná, poloha neznámá. V Galerii Cella bude dnes otevřena a zahájí ji Martin Klimeš a Tomáš Skalík. O hudební vystoupení se postará Marius Konvoj.

Record tvoří tři absolventi bývalého Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity, dnes Fakulty umění: Martin Egert, Milan Kutina a Petr Pavlán. Všichni studovali v ateliéru intermediálních forem pod vedením Petra Lysáčka. Jejich skupina vznikla v roce 2002 ještě během jejich studií.

„Pobývání v ateliéru u Petra Lysáčka bylo pro směřování budoucích umělců zásadní minimálně ze dvou důvodů. Ateliér intermediálních forem již podle svého názvu stavěl na práci, která se nevázala na jedno konkrétní médium, ale naopak se zaobírala prostorem stojícím mezi jednotlivými médii tak, aby se absolventi dokázali svobodně pohybovat a využívat všechny dostupné výtvarné prostředky podle svých potřeb,“ uvedl za Galerii Cella Martin Klimeš.

Dodal, že výuka Petra Lysáčka rovněž dbala na podobnou svobodu volby nejrůznějších témat, využívání nejrůznějších zkušeností, na svobodu použití a možností uchopování výseků reality, pohybování se na periferii skutečnosti, která se může lehce zvrtnout v opačný význam.

„V tvorbě skupiny Record se tak odráží to nejlepší poznání ze studií společně se skupinovým vkladem, jako je nadhled, velmi jemná ironie, schopnost reagovat na okolí, schopnost improvizovat, mladá energie a chuť objevovat nové prostory, zaznamenávat, pojmenovávat, reinterpretovat skutečnost a pohybovat se na rozhraní banality, nejasnosti a nepochopitelné divnosti,“ dodal Klimeš.

Skupina Record se účastnila řady důležitých skupinových výstav mapujících soudobou mladou vizuální tvorbu a řady samostatných výstav, např. v Domě umění v Opavě, v Městské galerii Šternberk, v Galerii Václava Špály v Praze atd. Nádrž prázdná, poloha neznámá je sice název opavské výstavy, ale stejně tak dobře může být metaforickým pojmenováním polohy, která umělce zajímá, která je jím vlastní, kterou si „komplikují“ svůj postoj ke světu.

„Tato jejich poloha je charakteristická jistotou toho, že další cesta, záměry a cíle se už neuskuteční, je konec, ale také nejistotou způsobu jak z toho ven, pokud nějaké ven vůbec existuje,“ upozornil Martin Klimeš a dodal: „Není jim co závidět. Je to pozice mnohem komplikovanější, než už dnes tak profláknutý bod nula, možný počátek nového, bod skýtající v sobě naději.

Record před námi staví bod nula jako něco standardního či spíše luxusního, protože my nevíme, jestli se k němu vůbec dopracujeme, jsme na tom mnohem hůř, můžeme jen dále hledat, klesat, potápět se a k nule nikdy nedojít.“

Record nenápadně, podobně jako tento text, přenáší nejistotu svého středobodu i na vnímatele, aby si i oni uvědomili, že takové znesnadnění podmínek, zhoršení výchozího stavu, kdy už jde vlastně jen o to, kdy a jak to zabalit, může na druhé straně vyčistit naše receptory k ostřejšímu vnímání a pohledu na skutečnost.

„Spolupráce se skupinou Record v sobě obsahuje množství rizika, nikdy nevíte, co vás čeká, ale to nejhorší je, že to nevědí ani členové skupiny samotní,“ upozornil na závěr galerista.

Galerie Cella je otevřena od úterý do pátku v době od 10 do 17 hodin. Výstava skupiny Record potrvá do 19. února.