Od 19 hodin představí posluchačům tvorbu Roberta Schumanna nejprve Arabeskou op. 18. skladba má jeho typickou formu, kdy je opakující se refrén střídáný kontrastními částmi a vyniká intimitou, křehkostí a jemným poetickým kouzlem.
Opakem je Kreisleriana op. 16 – cyklus osmi fantazií, inspirovaných postavou kapelníka Kreislera z literárního díla otce německého romantismu E. T. A. Hoffmanna. Skladba vyniká prudkými změnami nálad, vypjatými emocemi i typicky schumannovskou stylizací a virtuozitou. Je považovaná za vrchol autorovy klavírní tvorby.
Po přestávce zazní ve Vondráčkově podání Klavírní sonáta č. 27 e moll op. 90 Ludwiga van Beethovena, skladatelem věnovaná svému příteli a mecenáši Moritzi von Lichnowskému a Preludia Clauda Debussyho. Ta patří k nejoblíbenějším autorovým skladbám a jsou zároveň mistrovskou ukázkou impresionistické klavírní stylizace.
Opavský rodák Lukáš Vondráček, označovaný ve své době za zázračné dítě, měl své první veřejné vystoupení jako čtyřletý a opavskému publiku zahrál Schumannovy a Čajkovského dětské skladby. Mladičký klavírista pak začal spolupracovat se Státní filharmonií Brno a s Janáčkovou filharmonií Ostrava, natáčel pro Českou televizi i pro Český rozhlas.
Jako třináctiletý získal výjimku rektora pro studium hudebního oboru na pedagogické fakultě Ostravské univerzity a pokračoval na vídeňské konzervatoři, na akademii v Katovicích a na New England Conservatory v Bostonu, kde nyní žije.
Tleskali mu posluchači v newyorské Carnegie Hall a úspěchy sbírá i na prestižních mezinárodních soutěžích. Na mezinárodní klavírní soutěži UNISA Vodacom získal v roce 2012 dokonce současně první cenu, velkou cenu i čtyři speciální ceny a v roce 2016 zvítězil v Bruselu na Mezinárodní soutěži královny Alžběty.