Před jejím uvedením převezmou dva umělci cenu Opavská Thálie za sezonu 2009/2010.

Po slavnostním aktu se před diváky rozvine příběh Starého zákona o Izraelcích, toužících osvobodit se z područí Filištýnských. Ti mají strach z udatného hebrejského vůdce Samsona, a proto za ním pošlou prostitutku Dalilu s úkolem zjistit, v čem je Samsonova síla. Milenec se zachová jako každý okouzlený muž a naivně jí prozradí, že jsou to jeho dlouhé vlasy.

Dalila mu pramen odstřihne a tím ho zničí. Oslabený Samson je oslepený a uvězněný. Když se má v chrámu pokořit před filištýnským bohem, prosí svého o bývalou sílu k pomstě. Je vyslyšený a když zlomí nosné sloupy chrámu, je pod jeho troskami pohřbený spolu s přítomnými nepřáteli.

Dílo mělo německou premiéru roku 1877 ve Výmaru a francouzskou roku 1890 v Rouenu. V režii Jany Andělové – Pletichové představí ústřední dvojici Ilona Kaplová s Šárkou Hrbáčkovou a Michal Pavel Vojta s hostujícím Kisun Kimem. Le Grand Pretre de Dagona ztvární Nikolaj Někrasov a Abimélechem budou Dalibor Hrda se Zdeňkem Kaplem.

V dalších rolích vystoupí Václav Marek, Peter Soós, Alexandr Vovk a další členové operního souboru. Scénu navrhl Jan Dušek, autorkou kostýmů je Dana Hávová a divadelní orchestr povede Damiano Binetti. Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla.

Francouzský skladatel, dirigent, klavírista, varhaník a hudební kritik Charles Camille Saint-Saëns se narodil 9. října 1835 v Paříži a byl to, čemu se říká zázračné dítě. Na klavír začal hrát už ve dvou a půl letech a jako tříletý složil svou první skladbičku. První veřejný koncert absolvoval v pěti a první velký koncert s ohlasem v médiích v deseti letech.

Vystudoval pařížskou konzervatoř v oboru kompozice a hra na varhany. Profesně působil jako hlavní varhaník v chrámu Église de la Madeleine, vyučoval na Ecolé Niedermayer a roku 1870 strávil krušné vojenské chvíle ve francouzsko-pruské válce. V roce 1871 založil s Romainem Bussinem Národní hudební společnost.

Z evropských skladatelů se přátelil s Ferencem Lisztem, což bylo v jeho případě málo běžné. Trpěl totiž depresemi, býval často vzteklý i nervózní a nebylo mu cizí ani intrikánství. To jsou pro přátelství hodně problematické vlastnosti. Jeho dvě děti zemřely malé a skladatel pak hodně cestoval.

Zemřel 16. prosince 1921 v Alžíru, odkud byly tělesné ostatky převezeny do Paříže. Jeho pohřeb na hřbitově Cimetière du Montparnasse byl se státními poctami. Charles Camille Saint-Saëns tvořil skladby i symfonie a z jeho operní tvorby je dnes nejznámější právě Samson a Dalila.