Zítra v sedmnáct hodin proběhne Vzpomínkový večer k výročí vzniku Matice slezské. Od doby založení uplyne letos čtyřicet let. Připraven je autentický zvukový záznam, který se vrací do roku 1968 a nabízí spontánní atmosféru zrodu Matice slezské v čase nečekaného uvolnění v období Pražského jara roku 1968.

„Byla tak na světě Matice slezská, která navázala a také převzala poslání svých předchůdců. Ve velmi krátké době vznikly desítky místních odborů a členstvo se počítalo na tisíce. Nadšení, s nímž Matice slezská realizovala své první plány však brzo vzalo za své. Opakovala se situace z roku 1948, kdy z iniciativy občanů vzniklý spolek začal vadit novým politickým představitelům počínající normalizace a Matice slezská se stala nežádoucí,“ uvedl Vlastimil Kočvara z Matice slezské.

V programu vystoupí Emanuel Křenek, který zarecituje stejné Bezručovy verše, jako tehdy v roce 1968, hudbou Vzpomínkový večer uzavře Církevní konzervatoř v Opavě.

Následný den, ve čtvrtek, je naplánovaná. Akce začíná v sedmnáct hodin ve výstavní budově muzea. „Výstava je připravena ve spolupráci se ZOO Ostrava a Českým svazem chovatelů. Nabídne přes osmdesát preparátů papoušků ze sbírek Slezského zemského muzea. Půjde o papoušky Austrálie a Oceánie, Asie a Afriky a také jihoamerické druhy,“ uvedla vedoucí prezentačního oddělení muzea Kamila Bindrová a doplnila, že těžištěm výstavy jsou chovatelské informace.

„Návštěvníci se tak dostanou k informacím o rozmnožování, chovu, krmivu, dočtou se i o chorobách papoušků. Smyslem výstavy je pomoci zájemcům o chov papoušků nebo začínajícím chovatelům,“ poznamenala Bindrová. Budou věnovány také doprovodné programy. Kurátorem výstavy je Martin Gajdošík a expozice potrvá do 24. srpna. Na vernisáži vystoupí taneční oddělení Základní umělecké školy V. Kálika pod vedením Hany Pinkowské s tanečním kusem Amélie.

V sobotu se také v opavském muzeu uskuteční Mezinárodní den muzeí. Program bude probíhat od devíti hodin ve výstavní budově. Jako první se představí Yveta Svobodová ze ZOO Ostrava a bude hovořit na téma Papoušci v přírodě a lidské péči, projekce dokumentu, diskuze a následně komentovaná prohlídka výstavy s jejím kurátorem Martinem Gajdošíkem. Od jedné hodiny odpolední je připraven program kurátorky výstavy Sága moravských Přemyslovců Markéty Tymolové.

Od půl třetí odpoledne do čtyř budou prostory výstavní budovy volně přístupné veřejnosti k prohlídkám stálých expozic a výstav.

(ans)