Cenu si v divadle před premiérou hry Edmond převzala na forbíně z rukou vlastníka rekonstruované železniční vodárenské věže Vladimíra Peringera a ředitele Slezského divadla Ilji Racka. Ostravská rodačka je absolventkou Janáčkovy konzervatoře a už během studia hostovala v divadlech Moravskoslezského kraje. V činoherním souboru Slezského divadla působí od roku 2011 a od letošního ledna je maminkou dcery Emy.

„Cenu Opavská Thálie vnímám jako příjemný bonus, protože je pěkné být oceněná, ale svět se točí dál. Teď si doma hraji s Emou a v divadle dohrávám některé inscenace. V opavském angažmá se cítím velmi dobře, jsme taková jedna činoherní rodina a žádné zaječí úmysly proto nemám. Do souboru bych se, pokud to půjde, ráda vrátila zhruba za rok,“ říká Tereza.

Tereza Bartošová s gratulanty Vladimírem Peringerem (vlevo) a ředitelem Slezského divadla Iljou Rackem.Tereza Bartošová s gratulanty Vladimírem Peringerem (vlevo) a ředitelem Slezského divadla Iljou Rackem.Zdroj: Slezské divadlo Opava

Opavská Thálie byla založena odkazem manželů a bývalých dlouholetých členů Slezského divadla – činoherce Vladimíra Klazara a pěvkyně Aleny Španihelové. Po jejich smrti nastala odmlka, vyplněná hledáním nového sponzora, protože cena je spojena s finanční odměnou a peníze na ni jsou získávané ze soukromých nebo veřejných zdrojů.

Delší dobu ji pak zajišťovala Matice slezská, která však musela tradici pro personální změny i finanční záležitosti přerušit. Obnovila ji opavská organizace Vodárenská věž a ve spolupráci s Maticí slezskou v ní chce pokračovat.

Opava v kvalifikaci neuspěla
PODÍVEJTE SE: Opava si Ligu mistrů nezahraje! Favorit zápas kontroloval

Cena Opavská Thálie je bienálně udělovaná v oboru Činohra a Hudebně-dramatickém, zahrnujícím operu, operetu, muzikál a případně i balet. O jejím udělení rozhoduje odborná porota a Cenu diváka, která letos udělena nebyla, přidělují laureátovi svými hlasy diváci.

V nedávné minulosti byla Opavská Thálie v činohře za sezóny 2016/2017 a 2017/2018 udělena Michalu Stalmachovi a za sezónu 2017/2018 ji získal Daniel Volný. V hudebně dramatickém oboru si ji za sezóny 2017/2018 a 2018/2019 převzala Barbora Řeřichová.