Léto v Opavě by mělo být pestré. S takovou myšlenkou přišli organizátoři programu Opavského kulturního léta. Slavnostní zahájení proběhlo ve čtvrtek 14. června, kdy v kostele svatého Václava vystoupil Štěpán Rak a soubor Ensemble Damian. Světový kytarový virtuos hrál v Opavě po deseti letech.

Štěpán Rak uvedl na začátku skladbu pro sólové varhany ve virtuosním přepracování pro sólovou kytaru Aria di Bohemia. Tóny kytary se melodicky rozléhaly v netradičních prostorách a již první skladba zaručila nezapomenutelný zážitek. Profesor Rak pokračoval vlastní skladbou Píseň pro Davida, kterou věnoval biblickému králi Davidovi, jehož harfové tóny léčily churavou duši krále Saula. První koncertní část skladatel uzavřel melodií Dávné tance, jejíž autor není znám, ovšem posluchači ji mohou znát ze slavného muzikálu Karla Svobody Noc na Karlštejně.

Kytarového umělce vystřídalo na neozvučené scéně seskupení Ensemble Damian, které se zaměřuje výhradně na interpretaci barokní a minimalistické hudby. Čtyři herci v dobových kostýmech a pět muzikantů opavskému publiku předvedlo operu Coronide. Soubor upustil od tradičního operního předvedení a komickými prvky dosáhl uznání. Akusticky zdařilá byla i druhá polovina vystoupení kytaristy Štěpána Raka.

První pedagog kytarové hry v historii pražské AMU zahájil skladbou Vůně podzimu. Další skladbu - Píseň pro královnu věnoval anglické Královně Matce in memoriam. Také třetí skladba vzešla z autorovy muzikantské dílny. Na závěr zazněl výběr z celovečerního pořadu věnovaného čajům z celého světa. Kostel svatého Václava tak ochutnal například Anglický Earl Grey. „Po Opavě jsem měl absťák, protože jsem zde deset let nevystupoval a bojím se, že mě zase dlouho nepozvou. Snad to bude jinak,“ řekl kytarový virtuos.

„Dnešní atmosféra lepší už být nemohla. Bylo zde pro mě neuvěřitelně snové publikum,“ zhodnotil Štěpán Rak a dodal: „Rozuměl jsem si s prostorem i lidmi. Ovace vestoje byly proměpoctou.“ Organizátoři Opavského kulturního léta jedním dechem dodali, že pana Raka rozhodně ještě letos uvidíme a uslyšíme.