ŠAMU v ní působí od roku 2001 a každý rok se snaží nastudoval jednu novou inscenaci. Většinou to bývají komedie, ale čas od času se pokoušejí též o „vážnější“ kusy. K těm nejúspěšnějším patřila např. inscenace Lháři, která divákům kromě specifického humoru, nabídla i zamyšlení nad tím co se stane, pokud profesionálové nepostupují profesionálně. Jedna inscenace ročně však není pravidlem. „V roce 2014 jsme výjimečně vytvořili dvě inscenace, a navíc i pohádku,“ vzpomíná principál souboru a jeden z jeho režisérů Václav Benda.

K významným aktivitám souboru ze Štítiny je pořádání licencované oblastní přehlídky venkovských ochotnických souborů Štivadlo, jejíž první ročník proběhl roku 2002. Řídí se celostátně platnými propozicemi, které stanoví mimo jiné minimální počet porotců nebo minimální počet soutěžících. Organizace Štivadla má i svá úskalí - nedostatek nových inscenací, které se přehlídky mohou zúčastnit, v minulosti to byl covid, který soubory donutil přerušit zkoušky a v neposlední řadě i neochota souborů předvést své „divadelní umění“ před odbornou porotou. Vítěz Štivadla získá nominaci na celostátní přehlídku Krakonošův divadelní podzim (dále jen KDP) ve Vysokém nad Jizerou a nejlepší soubor je pak nominovaný na Jiráskův Hronov.

ŠAMU na KDP soutěžilo už jedenáctkrát, čtyřikrát vyhrálo a postoupilo na Jiráskův Hronov. K vítězným inscenacím patřily hry Dokonalá svatba (2013), Rodina je základ státu (2014), Lháři (2015) a Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách (2023). Soubor má dva režiséry.

„Pro ŠAMU bylo pozitivní rozhodnutí Ondřeje Bendy nejenom hrát, ale i režírovat. V roce 2017 nastudoval komedii A do pyžam a hned další rok byla úspěšná komedie s názvem 1+1=3 nominována na Krakonošův divadelní podzim. V roce 2022 jsme s hrou Fantastická žena soutěžili opět na KDP a naše herečka Lenka Ferenc získala cenu odborné poroty za nejlepší ženský herecký výkon celé přehlídky.“ listuje kronikou Václav Benda. Dění v souboru je do roku 2015 zachyceno v téměř půl hodinovém pořadu České televize. V cyklu Náš venkov byl dokument několikrát odvysílán a dodnes je reprízován na jejím druhém kanálu,“ připomíná Václav Benda.

Každý spolek prochází vývojem. „Poslední inscenace souboru Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách je první inscenací ŠAMU, ve které jsme využili i další inscenační prvky, živou kapelu, zpěv a choreografii. Choreografii navrhla a se souborem nacvičila Silvie Hříbková a kapelu vede Patrik Kavecký.“ konstatuje režisér Ondřej Benda.

Inscenace v poslední době vyprodala nejenom pět krát Slezské divadlo, divadlo v Krnově, Dům kultury Poklad v Ostravě Porubě a dva krát sál opavského kina Mír s kapacitou 500 míst. Současné úspěchy této tří hodinové inscenace jsou pro soubor silně povzbuzující a inspirující. Nadšení všech herců, muzikantů, nápověd, zvukařů a osvětlovačů se přelévá z jeviště na diváky, kteří na závěr odměňují aktéry potleskem ve stoje.

ŠAMU má v současnosti kolem čtyřiceti členů různých profesí od právníka přes učitele až po řemeslníky. „Nové kolegy si většinou vytipujeme sami. Jsou to divadelní nadšenci, kteří si volný čas pro zkoušky doslova kradou na úkor svých rodin. Mnozí bývají z okolních obcí a na zkoušky musejí dojíždět, o představeních nemluvě. A že jich je! Například jen poslední inscenace Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách měla letos už přes dvacet repríz,“ konstatuje Václav Benda. Nezbývá než přát ŠAMU šťastnou ruku při výběru dalších divadelních her, nadšené herce a muzikanty a hlavně spokojené diváky.