V minulosti si většina obcí a měst na Opavsku zahajovala sezonu sama. Před dvěma lety ovšem vznikl nápad otevřít všechny oblasti najednou na jednom místě.

Poprvé se tato akce uskutečnila v areálu zámku v Hradci nad Moravicí a setkala se s obrovským zájmem veřejnosti. Lidé se důkladně seznámili s každou oblastí a mohli například i ochutnat řadu řadu místních pochutin anebo zakoupit si něco z pestré škály regionálních produktů.

Ve stejném duchu se pokračovalo také v loňském roce na Hlučínském jezeře. Dopoledne si s organizátory sice zle pohrálo počasí, ale odpoledne se vyčasilo.

„Tento způsob, který funguje dva roky, se nám rozhodně osvědčil. Všechny oblasti mají možnost se prezentovat na jednom místě a vidí je tak spousta návštěvníků,“ komentoval ředitel Opavského Slezska a jeden z hlavních organizátorů celé akce Jan Černý.

Netradiční módní přehlídka v Ostrožné ulici.
OBRAZEM: Ostrožná zažila netradiční módní přehlídku. Podívejte se!
Vrah osmiletého dítěte si dnes u ostravského krajského soudu vyslechl trest.
Bratrovrahovi z Budišova byl trest potvrzen

Rok 2018 se nese ve znamení výročí. Tím nejzásadnějším je připomínání si sta let od vzniku Československa. Rovněž v Opavě na to nezapomněli.

„Tématem letošního ročníku je Dotek první republiky. Návštěvníci by to měli pocítit na mnoha místech. K dispozici budou třeba dvě pódia, jedno z nich přitom poslouží dětem a budou se na něm číst pohádky prvorepublikových autorů. Do Opavy dorazí i vlak s prezidentem Masarykem. Ten se následně v dobových automobilech přemístí do Městských sadů a v 11 hodin by měl symbolicky zahájit celý program,“ pokračoval dále Jan Černý.

Otevírání turistické sezony ovšem v sobotu zdaleka nebude pouze záležitostí Městských sadů a přilehlého okolí. Pro veřejnost je připravena celá řada akcí i v jiných částech Opavy.

Už od pondělka například zájemci na Horním náměstí mohou obdivovat historickou tramvaj odkazující na více než padesátiletou historii tramvajové dopravy ve městě mezi lety 1905 až 1956.

„Lidé se mohou zúčastnit výstupů na Hlásku. Zpřístupněna bude také kancelář primátora. Zapomenout nesmím ani na komentované prohlídky židovského hřbitova anebo kostela svaté Hedviky,“ doplnil.

Ilustrační foto
Ředitel opavského gymnázia získal zaslouženou cenu
Lukáš Vaculík
Nový snímek Metanol se vrací také k Opavě