Hudební těleso bylo založeno v roce 1924. Do Opavy přijede ve středu 24. prosince v mladistvé formaci a s novým programem. Výborný zážitek jistě podtrhne prostor, ve kterém se koncert uskuteční. Kostel sv. Václava, jenž je specifický skvělou akustikou. Chór uralských kozáků zde začne zpívat na Štědrý den v patnáct hodin.

Světově proslavený chór působí více než osmdesát let. Založil jej Andrej Šoloch, který ho vedl od počátku až do roku 1972. Světové otřesy, které Rusko roku 1917 zažilo, vyhnalo mnohé lidi ruské říše mimo jejich domov. Mezi nimi také mnoho kozáků. Rozeseti do mnoha zemí Evropy a Ameriky se po letech znovu našli. V jejich srdcích žila láska k jejich opuštěné vlasti. Při setkáni tak vždy ožívaly jejich staré písně a tance, tak byl založen roku 1924 v Paříži Chór uralských kozáků, který se v krátkém čase skrze Andreje Šolocha stal pojmem. Po začátku války zastavil chór svou činnost. Jeho členové zmizeli do všech častí světa. Mezi lety 1951 a 1955 vedl Šoloch Chór černomořských kozáků, kdy vystupovali hlavně na koncertech v kostelech. Po četných překážkách se Šolochovi podařilo znovu oživit uralský chór, tak zpěváky Černomořského chóru. Jedním z nejznámějších zpěváků byl Ivan Rebroff. Poslední turné s již stárnoucím Šolochem se uskutečnilo roku 1972. Michael Minský následně kolem sebe shromáždil členy starého chóru, a oživil tak uralský chór. Ovšem čtyři roky po jeho smrti činnost tělesa končí.

Novou podobu a zároveň tu, kterou budete moci vidět na dnešním koncertu, dostal sbor za pomoci syna zakladatele Ivanja Šolocha. Pod vedením Juriho Hodovského se Chór uralských kozáků dostal na vysokou úroveň. Cíl chóru zůstává nezměněn: přinést hudbu a tradice ruské pravoslavné církve co nejblíže k posluchačům. Nezapomíná se přitom na lidové a i některé veselejší písně.

(ans)