Na výšku má osm a půl metru, široký je metrů pět. V roce 1844 jej dokončil uznávaný vídeňský malíř Anton Petter. Přes jeho věhlas ale dílo neskončilo v olomouckém chrámu, ale stočený „v ruličce" na půdě kroměřížského zámku. Světlo světa spatřilo po dlouhé době až loni, tedy bezmála po sto šedesáti letech od svého vzniku.

Tolik se dá napsat ve stručné řeči čísel a dat o unikátním obraze s názvem Zavraždění sv. Václava. Jeho pohnutý příběh je ale mnohem zajímavější, než ukazuje soupis několika číslic.

Nemoderní obraz?

Dílo, které je od čtvrtka k vidění v multifukční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic, vzniklo na objednávku olomouckého arcibiskupa Maxmiliána Sommeraua-Becka.

Jenže v té době bylo Petterovo pojetí považováno za příliš moderní – bratrovrah Boleslav byl příliš v popředí, Václavovi chyběla svatozář, nelíbily se ani další detaily, takže se obraz podle požadavků musel přemalovávat. Ani to mu ale nepomohlo. Osudnými se mu staly kritické ohlasy na výstavě umění ve Vídni, kde ho však kvůli obří velikosti lidé ani neviděli v celé kráse…

Obraz tedy skončil na půdě, ze které ho sundali v roce 1921 a pak dali zase zpátky. Znovu ho objevil až loni historik umění Ivo Hlobil. O osudu obrazu se vzápětí z tisku dozvěděl šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík, který je známým mecenášem umění. Ten se dohodl s olomouckým arcibiskupstvím, že přispěje na restaurátorské práce poškozeného díla, a obraz pak bude do Ostravy dočasně zapůjčen.

Sbírka za záchranu díla

„Našel jsem spojitost mezi obrazem a Vítkovicemi. Náš podnik totiž založil olomoucký arcibiskup Rudolf Jan v roce 1828. Navíc stejný arcibiskup, který si pak objednal obraz Zavraždění sv. Václava u malíře Pettera, prodal Vítkovické železárny Rothschildům. A k tomu všemu je Gong jedním z mála míst, kde může tak velký obraz viset," uvedl šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík.

Vítkovická nadace financovala první etapu restaurátorských prací na polámaném plátně. Na druhou a finální etapu oprav, která je vyčíslena na zhruba šest set tisíc korun, už mají přispívat formou sbírky lidé. Ti si obraz mohou chodit prohlížet do Gongu od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin, a to až do 28. září příštího roku. Buď vhodí svůj příspěvek do kasičky pod obrazem, nebo lze poslat DMS zprávu za třicet korun na číslo 87777.

„Po konečných opravách se dílo přesune do opavského kostela sv. Václava, kde se pro něj podařili najít vhodné místo. Jsem proto rád, že děláme sbírku, u níž si lidé mohou být jisti, že všechny získané peníze půjdou na záchranu obrazu, který se pak stane zajímavým turistickým lákadlem tohoto kraje," dodal ještě Jan Světlík.