Jako první vystoupí Komorní orchestr Bohuslava Martinů a flétnista Václav Kunt. V první části zazní dílo Jana Zacha a Františka Benda, v následující se rozezní Partita pro smyčce H.212 od Bohuslava Martinů a Serenáda E dur od Antonína Dvořáka. Koncert začíná v kostele sv. Jana Křtitele o půl osmé večer.

Hned zítra ve stejný čas začne v hlučínské obřadní síni recitál skladeb pro flétnu bez průvodu. Účinkovat bude umělecký ředitel festivalu a předseda I. IBF flétnové soutěže Zdeněk Bruderhans. Bývalý sóloflétnista Symfonického orchestru Československého rozhlasu v Praze, profesor flétny a děkan hudební fakulty The University of Adelaide, Australia, absolvoval s vyznamenáním konservatoř a Akademii múzických umění v Praze.

Pro své debuty (New York, Cleveland, Londýn, Melbourne, Sydney, Riga, Vilnius) zvolil, jako první na světě, celovečerní flétnové recitály bez doprovodu. Z významnějších účastí na mezinárodních festivalech lze uvést Pražské jaro, Brno Musica Antiqua, Janáčkův Máj, MHF Janáčkovy Hukvaldy, Avignon, Adelaide, Luxembourg, Iasi Festum Musicae a Bucharest Saptamana internationala a Musici.

A co je podle Zdeňka Bruderhanse posláním festivalu? „Uvedl bych dvě osy – minulost, vypořádání se s odkazem děl, které jsou milníky lidské tvořivosti, a s probojováním děl, která usilují o to, aby byla přijata jako hudební výpověď či svědectví své doby.

Pokud jde o minulost, kompletní provedení flétnových sonát J. S. Bacha, G. Fr. Haendela spolu s provedením Mozartových flétnových kvartetů, s korespondujícími skladbami českých současníků, bude jednou z os minulosti. Bohatý program obhájení moderních skladeb – od druhé poloviny minulého století až po současnost tohoto století – bude převážně úkolem pro pozvané hosty festivalu.“

Umělec se stal zároveň předsedou první flétnové soutěže. „Jsem velmi šťastný, že se podařilo uskutečnit první českou, doufám, že pravidelně se opakující, flétnovou soutěž, která dává příležitost utkat se a připravit české flétnisty s podmínkami, souměřitelnými s mezinárodními soutěžemi,“ poznamenal a doplnil, že tato soutěž dává Hlučínu možnost stát se centrem pro flétnovou hru, tak jako se v minulosti staly Mariánské Lázně centrem pro českou Chopinovu soutěž či Hradec nad Moravicí pro Beethovena.

Akci tentokrát spolu se starostou města zaštítil i ministr zemědělství Petr Gandalovič, který by se festivalu měl zúčastnit.

(ans)