Doprovázet jej hudebním programem bude na kytaru Miloslav Klaus.

Jaroslava Svěceného není asi třeba představovat ani těm, kdo housle nikdy nedrželi v rukou. Jako brilantní umělec a výrazná osobnost nejen české kulturní scény se stal hlavním popularizátorem houslové hry, a ať už se jedná o jeho televizní, rozhlasové či koncertní projekty, nalézá Svěcený věrné příznivce u posluchačů všech věkových kategorií.

Jeho kariéra, jako sólisty, započala již v době studií na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil poté mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.

Hudební kvality Jaroslava Svěceného znají dobře i daleko za našimi hranicemi. Četné mistrovy koncertní šňůry a různá vystoupení už vedly např. přes země jako USA, Kanada, Brazílie, Kuba, Turecko, Izrael, Egypt, Libanon, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábie, Indie, atd. Evropský kontinent má pak Svěcený díky koncertování zmapován takřka celý.

Do dnešního dne natočil více než čtyřicet CD s díly světových a českých autorů. V roce 1996 mu byla udělena prestižní cena Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost. Je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem Violino tak kupříkladu představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 20. století.

Na opavském koncertě bude Jaroslava Svěceného při hře na housle doprovázet na kytaru uznávaný český hudebník Miloslav Klaus. Absolvent Státní konzervatoře v Praze a Akademie múzických umění mj. získal v Praze roku 1982 titul laureáta v prestižní světové kytarové soutěži Concours International de Guitarre v Paříži.

Ve své práci dává přednost buďto sólové nebo komorní hře v kombinaci s jinými nástroji. Jeho umění ve spojení s houslovou virtuozitou Jaroslava Svěceného si můžete vychutnat osobně na koncertě v opavském minoritském klášteře v neděli 6. března, kdy na místě začíná jejich koncert v sedmnáct hodin. Vstupenky jsou k dostání mj. v předprodeji Sluna Opava.

Soutěž o vstupenky

Nechcete si nechat ujít příležitost poslechnout si a vidět při hře na vlastní oči legendu mezi českými houslisty Jaroslava Svěceného? Zkuste společně s námi a pořádající agenturou Ragre vyhrát zdarma dva lístky na jeho opavský koncert 6. března v minoritském klášteře. Stačí k tomu málo. Napište nám na emailovou adresu kultura.opavsky@denik.cz správnou odpověď na otázku „Ve kterém městě se virtuos Jaroslav Svěcený narodil?“, do předmětu napište heslo HOUSLISTA, poté budete zařazeni do slosování a při troše štěstí to budete právě Vy, kdo si od nás cenu odnese.

Poslední termín, kdy nám můžete ještě zasílat správné odpovědi, je stanoven na úterý 1. března. Hodně štěstí.