V rámci Evropského dne hudby zavítá do svého rodného města také klavírista Lukáš Vondráček. Jeho klavírní recitál se uskuteční ve čtvrtek 21. června od 19 hodin ve Sněmovním sále minoritského kláštera.

Lukáš Vondráček se narodil před necelými jedenadvaceti lety v Opavě. Na veřejnosti poprvé vystoupil jako čtyřletý. Díky svému mimořádnému talentu získal řadu ocenění na klavírních soutěžích (absolutní vítězství v Prague Junior Note, Amadeus Brno a další). V osmi letech natáčel pro rozhlas a televizi, v jedenácti vydal své první CD. Do svých 19 let navštívil více než dvě desítky zemí a hrál na více než 750 koncertech. V roce 2001 se stal sólistou filharmonie Hradec Králové, ve stejném roce debutoval s Českou filharmonií.

S naším prvním orchestrem a Vladimírem Ashkenázym účinkoval na Pražském jaru, v Itálii a USA. O rok později se Lukáš Vondráček stal nejmladším pianistou pozvaným do prestižní řady International Piano Series v Queen Elizabeth v Londýně. Účinkoval jako sólista s předními světovými orchestry (Bourvemouth Symphony Orchestra, Petrohradští filharmonici, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, NHK Symphony v Tokiu a další).

V mozartovském roce 2006 provedl v pražském Rudolfinu s Českou filharmonií a dirigentem Walterem Wellerem klavírní koncert č. 24 c moll W. A. Mozarta. „V únoru uplynulo deset let od jeho prvního samostatného klavírního recitálu,“ vzpomíná Karel Kostera, který Lukášovi v Opavě od té doby uspořádal několik koncertů. „Tentokrát do svého rodiště přijede z Londýna.“ Na programu opavského recitálu zazní skladby J. S. Bacha, F. Liszta, F. Chopina a R. Schumanna. Koncert Lukáše Vondráčka je součástí cyklu Letní hudební Opava, který pořádá agentura Karla Kostery.

Další akcí pak bude nedělní večer u varhan s Máriem Sedlárem, který je naplánován do konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie na 1. července.