Ve Velké dvoraně Červeného zámku vystoupí ve středu 12. června od 18.30 hodin violistka Kristina Fialová s klavíristkou Jitkou Čechovou. Kristina Fialová se na zámek vrací podruhé. Poprvé na něm byla před zhruba deseti lety jako soutěžící a skončila druhá, letos bude kromě zahajovacího koncertu v odborné porotě.

„Už se moc těším. Na jednu stranu to beru jako výzvu, protože jde o violový ročník a jako porotkyně jsem zvědavá na výkony soutěžících. S volným časem na jiné aktivity nepočítám, protože soutěžících je skutečně hodně, takže porota bude mít co dělat,“ míní sólová česká violistka Kristina Fialová. Klavíristka Jitka Čechová patří mezi nejvýraznější české mladé klavíristy.

close Kristina Fialová. info Zdroj: Archiv festivalu Beethovenův Hradec zoom_in Členka Smetanova tria absolvovala po pražské konzervatoři a AMU i postgraduální studium v Paříži a ve Freiburgu a účastnila se mistrovských kurzů ve Výmaru a v Piešťanech. Její interpretační kvality potvrzuje řada českých i mezinárodních cen. Repertoárově se zaměřuje hlavně na díla českých skladatelů a zejména Bedřicha Smetany.

V Roce české hudby 2014 dokončila pro vydavatelství Supraphon dosud nejucelenější nahrávku kompletního Smetanova klavírního díla. V posledních letech vede mistrovské kurzy v Praze, Londýně, Manchesteru, Brazílii, Los Angeles i v USA a v Luxemburgu. „Na zámku v Hradci nad Moravicí jsem vystupovala už několikrát a prostředí dobře znám. Moc se mi tam pokaždé líbilo a ráda si to zopakuji,“ konstatuje klavíristka Čechová.

Obě interpretky nabídnou posluchačům v první části koncertu sonáty Bohuslava Martinů a Paula Hindemitha, ve druhé části zazní v jejich podání Sonáta Sergeje Rachmaninova, kterou pro violu upravil ruský violista Vadim Borisovsky.