Zámek v Hradci nad Moravicí bude návštěvníkům letos poprvé otevřen od 10 hodin. Při zvláštním kombinovaném prohlídkovém okruhu je Bílý zámek přivítá tradiční velikonoční výzdobou, zahrnující to nejlepší z obou nabízených prohlídkových okruhů zámku.

„Každý návštěvník, který si zámek přijde prohlédnout na Velikonoční pondělí 5. dubna, dostane malý dárek,“ slibuje kastelán Radomír Přibyla. Velikonoční dekorace budou na zámku instalovány ještě 10. a 11. dubna.

Od začátku května přibude do druhého prohlídkového okruhu ještě velká obytná předsíň.V celostátní soutěži Nejpohádkovější zámek skončil zámek v Hradci nad Moravicí vloni na druhém místě a tomu odpovídala návštěvnost.

„Prohlédnout si ho do konce sezony přišlo jen o deset procent návštěvníků méně než předloni, kdy jako absolutní vítěz přilákal zhruba 45 000 lidí,“ vzpomíná kastelán Přibyla.

Zahájení turistické sezony

O týden později, 10. dubna, bude ve městě slavnostně zahájena i turistická sezona. Dveře jí v bráně Červeného zámku v 9 hodin symbolicky otevře místostarosta města Karel Hanák.

Turistickou sezonu ve městě každoročně pořádá ostravské územní pracoviště Národního památkového ústavu spolu s Hradcem nad Moravicí a Klubem českých turistů. Celodenní program nabídne zájemcům projížďku historickým parním vláčkem, pochod zámeckým parkem a na Mariánských loukách projížďky kočárem, střelbu ze vzduchovky, ukázky kynologie i atrakce pro děti.

Zámecké Velikonoce v Raduni

Také raduňský zámek přivítá 3. dubna od 9 do 16 hodin první návštěvníky instalací výstavy Zámecké Velikonoce, která bude na zámku přístupná do 11. dubna. Představuje mimořádný projekt, zaměřený na prezentaci tematických dobových dekorací a jarních květinových aranžmá.

Informace o vzniku a vývoji velikonočních svátků, tradičního zvykosloví v zámku i podzámčí a o zvláštnostech velikonočního stravování a stolování v plném rozsahu poskytnou průvodci.. „Mrzí nás, že letos nemůžeme prohlídku obohatit o původně zamýšlenou severní halu, kuřácký pokoj a jídelnu služebnictva.

Záměr nám zhatila nečekaně komplikovaná oprava střechy nad severním křídlem, takže musíme záměr odložit na příští sezonu. Náhradou ale nabídneme instalaci s doplňky, které naši návštěvníci ještě neviděli,“ ujišťuje kastelánka Eva Kolářová.

Jde například o oděvní doplňky a korzet z konce 19. století a do stejné doby spadají i dva proutěné promenádní kočárky, jeden pro dítě a druhý pro panenku. Exponáty byly sice poničené, ale zámečtí restaurátoři jim dřívější půvab dokázali vrátit.

Pro návštěvníky jsou připraveny i další atraktivní programy. Od konce května se zrestaurovaný štít budovy objeví v plné kráse a po více než padesáti letech se na něj vrátí heraldická koruna.

Zaměřeno na děti

„Letošní sezonu věnujeme životu zámecké rodiny se zaměřením na dětský svět. Tomubude odpovídat i Zámecký čaj o páté pro rodiny s dětmi, kostýmově věnovaný libovolné době do roku 1935,“ prozrazuje Eva Kolářová.

V soutěži Nejpohádkovější zámek obsadil raduňský zámek vloni třetí místo, během sezony ho navštívilo 14 000 zájemců o prohlídku a 6 600 milovníků exotických rostlin zavítalo do oranžerie.