Strašidla jsou rodinnou komedií, v níž se reálný svět prolíná s tím pohádkovým. Ještě předtím, než diváci byli puštěni na svá místa v sále, čekali na příchod některých herců, kteří ve filmu účinkovali.

Největší ohlas měl příchod Zdeňka Trošky, kterého okamžitě po výjezdu eskalátorem obklopily desítky lidí. Vyráběly se společné fotografie a následně se režisér, který má na svém kontě trilogii Slunce, seno, Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí a řadu dalších filmů, zahájil i autogramiádu.

Na opavskou předpremiéru se kromě něj dostavili také Bronislav Kotiš, který ztvárnil jednu z hlavních postav - Hejkala, dále pak dorazil Matěj Hádek anebo Petr Šimčák. Všichni byli návštěvníkům k dispozici a také podepsali desítky fotografií.

.Zdroj: DENÍK / Petr Dušek

Ještě předtím, než se začalo promítat, režisér a herci zodpověděli několik otázek. Jedna z těch vůbec prvních směřovala k tomu, jak nápad natočit zrovna takový typ komedie vznikl.

„Chtěl jsem navázat na slavné české filmy ze sedmdesátých let, jakými jsou Jak utopit doktora Mráčka anebo Dívka na koštěti. Tyto snímky jsou i dnes stále populární," mínil třiašedesátiletý režisér Zdeněk Troška. Ten byl mimochodem velmi spokojen s hereckými výkony.

Jeden z těch nejobětavějších podal Matěj Hádek, který si zahrál režiséra Málka. Při pronásledování víly Jitřenky spadl do vod zámeckého jezírka. Ta vzhledem k tomu, že natáčení probíhalo v říjnu, byla chladná.

„Pod šaty jsem měl neopren, v němž mi bylo poměrně dost horko. Pádem do jezírka jsem se tak příjemně zchladil," vysvětloval s úsměvem publiku opavského Cinestaru. Do kontaktu se studenou vodou mimochodem musel hned několikrát přijít také Jiří Dvořák jako vodník. V průběhu filmu totiž opakovaně vstupoval anebo vystupoval z jezírka.

„U těchto koupacích scén mi bylo namáčených herců líto. Byli ale stateční a po natočení záběru se šli beze slova usušit a převléci a šup znovu do studené vody," přiznal Zdeněk Troška.

Samostatnou kapitolou pak byl herecký projev Bronislava Kotiše alias Hejkala, který v prvé řadě zaujal svým řevem. V opavském kinosálu ovšem své výkřiky nezopakoval, byť k tomu byl moderátorkou pobízen. Následně si velmi solidně zaplněný sál Cinestaru mohl užít téměř dvě hodiny zbrusu nové rodinné komedie Strašidla, která v českých kinech bude k vidění od 18. srpna.

RECENZE: Strašidla jsou příjemnou oddechovou záležitostí

Jestliže hledáte příjemnou oddychovou záležitost, při které chcete vypnout, neuvažovat a zasmát se, nová rodinná komedie Strašidla pro vás bude tou správnou volbou. Pravda, snímků, v nichž se pohádkové postavy snaží splynout s reálným světem, v historii české kinematografie nalezneme hned několik.

Jak sám Zdeněk Troška v opavském Cinestaru přiznal, chtěl navázat na Dívku na koštěti nebo Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Těmto nesmrtelným komediím se Strašidla sice dorovnat nemohou, ale podobné téma uvedené do současné moderní doby neselhává.

Jednou z hlavních předností Troškova snímku je špičkové herecké obsazení. Nechybí Tereza Kostková, Petr Nárožný, Václav Postránecký a další herci, kteří se blýskli vynikajícími výkony. K nim bezesporu patří také výborný Jiří Dvořák v podání vodníka Bubly.

Pro mě osobně však Strašidla postrádala jednu silnou dějovou linii. Dalším problémem byla určitá plochost postav, jejichž jednání se dalo předvídat. S tím souvisí možná až přílišné opakování motivů některých scén.

Když jsme se střihem vrátili do školy, tak prostě bylo zřejmé, že Petr Šimčák s partou spolužáků bude provádět alotria. Když se došlo na divadelní zkoušku, tak se pokaždé obdivovala krása a ladnost Sary Sandevy a podobně. I z toho důvodu bych délku filmu okolo devadesáti minut považoval za dostatečnou.

Na druhou stranu je třeba uznat, že u Strašidel se dobře pobavíte. Vtipnými scénkami je film doslova protkán. Čarodějnické koště s GPS navigací, proměnění Aleše Hámy v kocoura, to byly momenty, při nichž diváci vybuchovali smíchy.

Strašidla zkrátka rozhodně naplňují parametry rodinné komedie.