Heřmánek pravý je jednoletá bylina. Je vysoká kolem 40 cm a příjemně voní. Má nažloutle zelené, dvakrát zpeřené listy a bohatě větvenou lodyhu. Květní úbory jsou složené z bílých jazykovitých květů na obovdu a žlutých trubkovitých květů ve vyklenutém žlutém terči, který je dutý. Heřmánek běžně roste jako plevel na polích, kvete mezi červnem a srpnem. Nejčastěji se z něj používají květní úbory, který sbíráme krátce po rozvití během dopoledne, stopka by neměla být delší než 2 cm.

Z plodů oskeruše lze vyrobit marmeládu, ovocnou pastu, velmi dobré jsou v kompotu, používají se i do ovocných šťáv a vín. Nejčastěji se ale používají k výrobě likérů či velmi kvalitní pálenky.
Je libo pálenku, šťávu nebo marmeládu? Pěstujte oskeruše

Heřmánek pravý má uklidňující účinky při napětí a nespavosti, účinně zmírňuje křeče. Pomáhá při zažívacích obtížích – křečích žaludku či střev, nadýmání a plynatosti, říhání, při špatném trávení, podporuje chuť k jídlu. Zevně se používá ke zmírnění svědivosti pokožky při virových a plísňových onemocněních. Můžeme si jimi také oplachovat podrážděné oči, slouží i k ústní hygieně. V kosmetickém průmyslu se používá k výrobě šamponů se zesvětlujícícm účinkem.

Nálev proti zažívacím obtížím
Potřebujeme 5 g sušených květních úborů, které zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut luhovat. Poté scedíme a pijeme 3x denně šálek před jídlem (při užívání po jídle může způsobit bolesti žaludku).

Obklad na podrážděné oči
Připravíme nálev výše uvedeným způsobem, scedíme jej a necháme vychladnout. Pak do něj namáčíme kousky gázy, které přikládáme na 5 až 10 minut několikrát denně.

O ženšenu se říká, že je to elixír mládí a účinné afrodiziakum.
Jak znovu objevit libido? Pomůže čaj z maliníku i ženšen

Olej proti bolestem kloubů
Skleněnou lahvičku naplníme volně až po okraj, květy heřmánku a zalijeme je panenským olivovým olejem. Postavíme na 14 dní na slunce, každý den protřepeme. Pak olej scedíme a uchováváme jej v chladničce. Používáme jako mazání na klouby podle potřeby.

ČASOPIS RECEPTÁŘ