Událost se stala v Dětřichově nad Bystřicí. Příbuzný chovatele zavolal záchranku, naložil postiženého do auta a vyjel s ním záchranářům naproti směrem do nemocnice. Cestou však havarovali. 

"Záchranáři potkali vozidlo s pacientem v Lomnici u Bruntálu, a to poté, co při jízdě havarovalo. Nehoda si naštěstí nevyžádala zranění a posádky se mohli plně věnovat ošetřování uštknutého muže. Ten byl kousnut kobrou v oblasti horní končetiny, v době zásahu se záchranáři komunikoval. Vzhledem k vysoké toxicitě jedu zvířete byl však pacient v přímém ohrožení života a jeho stav se zhoršoval. Posádka ZZS se pokusila přivolat vrtulník, který by mohl muže transportovat na specializované pracoviště do Prahy, což však z důvodu výrazně nepříznivého počasí nebylo možné. Lékař záchranné služby proto telefonicky konzultoval stav pacienta a situaci s odborníky toxikologického centra. Posádka muži zajistila žilní vstup a zahájila podávání léků, postiženou končetinu znehybnila. Po prvotním ošetření záchranáři transportovali muže do nemocnice v Krnově, kde byl předán do péče anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

Do nemocnice sanitka s pacientem přijela kolem 11. hodiny. „Pacient je hospitalizovaný na jednotce ARO, jeho stav je vážný. Čekáme na dopravení antiséra," uvedl krátce po přijetí  a vyšetření primář oddělení Marián Olejník.

Protilátka totiž nebyla v České republice k dispozici. Do Toxikologického centra v Mnichově proto pro ni z Prahy vyjela soukromá sanitní služba. „Předpokládáme, že do 22 hodin bude antisérum v Krnově. V případě uštknutí kobrou monoklovou by mělo být podáno do 24 hodin," uvedla Kijonková s tím, že pacient byl napojen na plicní ventilaci a uveden do umělého spánku.

Mluvčí bruntálské policie Ivana Kryštofová řekla, že nehoda se stala při krmení hada. Majitele a zároveň chovatelé plaza tak do auta naložil jeho příbuzný, který jej napůl cesty předal přijíždějící sanitce. Zvířeti se nepodařilo opustit místnost, ve které bylo chováno, zpět do terária jej ale musel dát další přivolaný chovatel, který hada odchytil.

V neděli sérum zabralo, pacient se probral

"Pacient, který je stále na ARO oddělení krnovské nemocnice, je stabilizovaný. Byl úspěšně probuzen z umělého spánku a po prvních čtyřech byly mu aplikovány i zbývající dvě dávky séra. Je již mimo akutní ohrožení života, jeho stav ale nadále hodnotíme jako vážný. Pacient je při vědomí a s lékaři komunikuje," informovala mluvčí nemocnice Kijonková.

Čtěte také:
Teraristu z Krnovska uštkla smrtelně jedovatá mamba
Petr Kelner bojuje s jedem mamby černé
Kelner se z uštknutí mambou rychle zotavil
Chovatele uštknul had. O jeho život bojují lékaři