„Tak velký zájem mě překvapil a samozřejmě i velmi potěšil,“ uvedla autorka knihy Ivana Zelinová-Žáková, která během besedy odpovídala na zvídavé dotazy publika. Jak řekla, náměty čerpala z opravdových zločinů, které otřásly veřejností v regionu.

Muže čeká několikaletý pobyt za mřížemi.
Drogový vztek si vybil na nevinném. Narkoman na ulici v Ostravě zmrzačil muže

Na čtenáře čekají nejděsivější vraždy, zajímavosti ze soudních síní i různé kuriozity z podsvětí. To vše v doprovodu autentických černobílých fotografií. Kriminalistická historie ostravského regionu je totiž výjimečně bohatá na mrazivé události. 

Novinářská zkušenost

Ivana Zelinová Žáková je novinářkou od svých osmnácti let, nejprve působila v regionálních novinách jako Ostravský večerník a Dar, následně dlouhé roky působila v deníku Blesk. Je také autorkou projektu Skutečné zločiny a ve stejnojmenných magazínech již více než deset let předkládá čtenářům případy, které otřásly republikou. 

Oba muži (na snímku z jednání u krajského soudu) si vyslechli rozsudek.
Muž dal slepé družce drogy. Po jejich užití dostala záchvat a zemřela

Jako novinářka je sledovala, čerpala ze soudních i policejních spisů, mluvila s pozůstalými. U některých příběhů překvapí neuvěřitelné motivy vražd.

„Jedna z nich mě obzvlášť zaujala. Šlo v podstatě o malicherný spor. Žena zabila svého manžela kvůli neshodám ohledně hudby. Nemohli se domluvit, zda budou poslouchat Haberu, nebo AC/DC,“ prozradila autorka.

Na místě nehody vznikl pomníček. Únor 2023. Tragická nehoda se stala na přejezdu Ostrava-Třebovice, v sobota 21. ledna 2023.
Tragédie na ostravském přejezdu. Policie vyvrátila fámy o letních pneumatikách

Kniha obsahuje celkem čtyřiadvacet případů, při jejichž čtení běhá mráz po zádech. Ivana Zelinová-Žáková se již nyní připravuje na napsání další knihy věnované nejtěžším zločinům v regionu. „Námětů je opravdu dost,“ uzavřela.

Soutěž Deníku: vyhrajte knihu

Deník ve spolupráci s autorkou připravil čtenářskou soutěž o pět knih. Stačí odpovědět na otázku:

Kolik zločinů je v knize popsáno?


Odpověď (nápovědu najdete v článku) zasílejte do úterý 21. února (včetně) na mailovou adresu jaroslav.perdoch@denik.cz. Nezapomeňte uvést své jméno, telefon a do předmětu napsat OSTRAVSKÉ ZLOČINY. Ve středu 22. února vylosujeme pět výherců, které budeme kontaktovat. 

*Soutěž podléhá všeobecným pravidlům soutěží pořádaných společností VLTAVA LABE MEDIA a.s., která najdete zde.