„Jako malý jsem se chtěl stát horolezcem a horníkem. Obojí se mi splnilo,“ svěřuje se sedmasedmdesátiletý penzista při nedávném (mimochodem 197.) výšlapu na haldu Ema. Ta mu od loňského května kvůli potížím se zdravím nahrazuje Lysou horu… a ve výšce 315 metrů ji má za příznivého počasí ostatně pořád na očích.

Lysá hora. Ilustrační foto.

„Od šedesátých let, kdy jsem byl poprvé na Lysé s horolezeckým oddílem Tatra Ostrava, si vedu poctivé záznamy. O horách, ale i o holkách…“ směje se vysloužilý důlní lokomotivář ze šachty Anselm (Urx) v Petřkovicích.

A přidává vzpomínky, jak mu drahá polovička vícekrát jeho deníky rozškubala a on si je musel z kousků opisovat znovu.

„Ženské v robotě jí povídaly, že nechodím na hory, ale za babama. Prd! Ale já si doma fakt občas vymýšlel, oznámil jsem, že v sobotu jdu na šachtu na předfarávku a místo toho lezl na Lysou,“ popisuje rekordman v počtu výstupů. Roční maximum: 364! Bez přerušení: 151 dní v kuse! Nicméně jen jednou za den, jak stanovují pravidla Lysařů.

„Jel jsem po výrobě a bral to jako soutěž. Chodíval jsem ve dne i v noci po odpolední šichtě. Intenzivně od roku 1990,“ uvádí hornický důchodce z Muglinova s tím, že od třítisícího výstupu začíná „být sledovaný ze všech stran“. Myšleno podobnými nadšenci do Lysé hory, jež si tak jako on řádně evidují každou návštěvu a jsou na ni pyšní.

Jarek uznává, že číslo 6190 někdo překoná. Ovšem hned tak brzy to nebude! Podle srpnových údajů drží druhou příčku žena Ivana Punzová (72) s 3720 výstupy. Třetím v pořadí je další bývalý havíř Petr Balko s 3692 výšlapy. „Petr Tyleček, alias Asola podle značky jeho oblíbených bot, tam byl letos nejčastěji. Má už 240 záznamů,“ uvádí.

Jarek už by podle svých slov Lysou horu vyjít nedokázal, trápí ho v jeho věku křeče. „Dávám si vrcholy, kam vylezu za hodinu. Bylo by blbé nechat se svážet Horskou službou. Na druhé straně je škoda sedět doma a i ženu tahám alespoň do parku. Doktoři mne hlídají, abych nescypnul…“ uzavírá turista, jenž právě dnes vyráží po dvousté na Emu.

Fotogalerie Lysé hory v zimě:

#galerie|3911505#

Fotogalerie Lysé hory v létě: