VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj by měl vytvářet nové pracovní příležitosti

Ostrava - Alespoň to si myslí lidé, které jsme oslovili v anketě k dalšímu dílu předvolebních témat Deníku. Jak otázku nezaměstnanosti vnímají lídři politických stran? V kraji hledá práci 73 tisíc lidí

2.10.2012 15
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník

V Moravskoslezském kraji bylo k 31. srpnu 2012 evidováno 73 396 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet se po červencovém nárůstu nepatrně snížil o 279 osob. Míra nezaměstnanosti tak stagnovala na hodnotě 11,1 procenta. V meziročním srovnání se zvýšil počet lidí bez práce o 1054.

Počet volných pracovních míst nepatrně vzrostl na celkových 4 616. Nejvíce pracovních míst přibylo v okrese Nový Jičín (+ 66 míst) a Ostrava (+ 57). Na jedno volné pracovní místo v našem kraji tak připadalo 15,9 uchazečů o zaměstnání. Nejvíce uchazečů na jedno místo čekalo tradičně v okrese Bruntál (39,1), naopak nejméně v ostravském okrese (10,6).

„Nárok na podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci mělo koncem srpna 12 277 uchazečů o zaměstnání," doplnila ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

ANKETA V ULICÍCH OSTRAVY

Milan Šlápota, 49 let, Ostrava:

To jste oslovili toho pravého. Já sám už nějakou dobu hledám práci, ale kam přijdu, tam se mě v první řadě ptají na věk a zdravotní stav. A když mám nějaké zdravotní omezení, tak radši vezmou někoho jiného. Myslím si, že je to diskriminace. Kraj by měl vytvářet dostatek pracovních příležitostí pro všechny.

Roman Ladič, 33 let, Ostrava:

Už skoro pět let si zkouším hledat práci, ale nejsem moc úspěšný. Vždycky si mě pozvou na nějaké přezkoušení, že pak mi tu práci dají, ale když přijdu na místo, nejenže musím dlouho čekat, než přijdu na řadu, ale samozřejmě vyberou někoho jiného. Každý by přece měl mít přístup k práci.

Zita Horáková, 55 let, Ostrava:

Jsem velice nespokojená. Nedávno mě propustili z práce a už jsem si nové zaměstnání nenašla, protože jsem byla starší než ostatní uchazeči. Spíše to záleží na samotných lidech než na kraji, aby pro to něco udělali. Přesto by kraj mohl podpořit dostatek různých pracovních pozic pro starší lidi.

Jana Poláková, 54 let, Ostrava:

Nelíbí se mi ten systém, který v kraji panuje. Spousta lidí je na pracáku několik let, a nevypadají, že by o tu práci doopravdy stáli. Pobírají pak příspěvky, a ostatní si na sebe musejí vydělávat. Mělo by to být tak, že pokud si práci do nějaké doby nenajdou, měli by přijít o dávky.

Jan Bazala, 19 let, Ostrava:

Osobně s tím ještě zkušenosti nemám, ale tak trochu si myslím, že každý je svého štěstí strůjce. Když člověk chce práci najít, tak ji najde. Samozřejmě záleží na tom, o jakou práci se jedná a jestli ji může vykonávat každý. Kraj by měl proto zajistit různé pracovní pozice, aby měl příležitost každý.

Lucie Kolářová, 44 let, Ostrava:

Myslím si, že kraj špatně využívá nezaměstnané lidi. Nevidím důvod, proč si ostatní lidé musí na živobytí vydělávat a nezaměstnaní dostávají peníze zadarmo. Města by je mohla využít alespoň pro úklid ulic. Zabili by tak dvě mouchy jednou ranou.

V ulicích Ostravy se ptaly: Veronika Gazdíková a Jana Lichá

LÍDŘI STRAN: „K rozvoji regionu je potřeba dobrá práce pro lidi"

Miroslav Novák, ČSSD

V řešení nezaměstnanosti považujeme jako poměrně rychlé a efektivní vytváření nových průmyslových zón. Dokončíme tedy připravovanou zónu Nad Barborou v Karviné. Ta je schopna vygenerovat až tři tisíce nových přímých pracovních míst pro karvinský region. Za důležitou také považujeme podporu nově vznikajících inovativních malých a středních podniků, pro které zřídíme Fond mikropůjček. A naším dalším cílem je maximálně využít prostředky z Evropského sociálního fondu prioritně do oblasti s vysokou mírou nezaměstnanosti a na projekty zaměřené na zaměstnanost osob starších 50 let.

Pavol Lukša, TOP09 a Starostové

Řešení problému nezaměstnanosti patří k prioritám našeho volebního programu. Pro dosud neobsazené plochy v průmyslových zónách budeme hledat investory v perspektivních částech světa. Vyšleme velvyslance kraje do Šanghaje a bude-li mít jeho působení v Číně úspěch, pošleme další do Jižní Ameriky nebo Indie. Podpoříme rozvoj Vědecko-technologického parku v Ostravě, vznik inkubátorů pro podporu inovativních podnikatelských záměrů, malým a středním podnikům nabídneme přiměřené lokality pro rozvoj jejich podnikání. Budeme podporovat rozvoj učňovského školství s perspektivními obory.

Josef Babka, KSČM

Nezaměstnanost považuji za reálnou hrozbu rozvoje kraje, která mimo jiné přispívá k odchodu lidí v aktivním věku mimo jeho území. Znevýhodněnou skupinou jsou i lidé nad padesát let, kteří se při ztrátě zaměstnání složitě ucházejí o práci. Proto považujeme za rozhodující podporu zachování stávajících pracovních míst v tradičních oborech a tvorbu nových míst v oborech s vyšší přidanou hodnotou na úkor tzv. „montoven", jež jsou charakteristické i nízkou mírou mezd. Dostatečné finanční ohodnocení je zárukou snížení závislosti osob na sociálním systému, který současná vláda silně omezuje a řada lidí se propadá na hranici chudoby.

Martin Schubert, SPO Zemanovci

Zaměstnanost je naším prioritním tématem, se kterým vstupujeme do voleb. Bez pracovních míst je jakýkoli jiný programový cíl pouhým líbivým výkřikem do větru. K čemu bude zavření největšího znečisťovatele, třeba ArcelorMittalu, když v kraji nikdo nenajde práci a podmínky pro život? Jsme odhodláni pro odpovědné kompromisy, které umožní podnikatelům rozvíjení pracovních míst a zlepší jejich konkurenceschopnost. Také si uvědomujeme, že velmi významnou část nezaměstnaných tvoří lidé bez zájmu o práci. Jako klíčovou tedy vnímáme i potřebu změn v systému přerozdělování finanční podpory.

Liana Janáčková, Nezávislí

Navrhujeme zvýšit zaměstnanost podporou drobných a středních místních firem formou dotací na vytváření pracovních míst a reálných výrobních programů především pro matky s dětmi, seniory, absolventy škol a zdravotně postižené. Také bychom rádi navrhli, aby obce a města, v jejichž nebytových prostorech lidé podnikají, přistoupily ke snížení nájmu těm, kteří zaměstnají absolventy škol a nezaměstnané. Toto opatření může pomoci lidem bez práce i místním podnikatelům.

Lukáš Černohorský, Piráti

Chceme se zaměřit na pomoc místním malým a středním podnikům, které si léta stěžují na nedostatek podpory, byrokracii a stále se zvyšující daně. Podporou těchto podniků chceme dosáhnout toho, aby měli zdejší lidé rozmanité pracovní příležitosti a nebyli odkázáni jen na průmyslové giganty, jež se nám díky své silné pozici snaží diktovat podmínky. V dnešní nejisté době se nelze spoléhat jen na jedno odvětví průmyslu, jelikož jeho případný útlum bude mít nedozírné důsledky pro celý kraj.

David Sventek, ODS

Počet pracujících lidí může být vyšší. Zaměstnanost proto chceme zvýšit podporou podnikání a podnikavosti místních lidí. Komplexním řešením pro lidi hledající práci a pro znevýhodněné skupiny na trhu práce je Pakt zaměstnanosti. Můžeme také usnadnit vznik nových firem a nabídnout podnikatelům expertní poradenství. Pro obnovení přílivu zahraničních investorů do našeho kraje je potřeba, aby byl kraj přitažlivější, měl připravené zóny a tým lidí, kteří investory lákají a stahují do kraje. Bez dobré práce v regionu lidi neudržíme, a proto je podpora podnikání a tvorba pracovních míst naší prioritou.

Sylva Kováčiková, SNK

Náš kraj má jednu z nejvyšších nezaměstnaností v republice. Dlouhodobá nezaměstnanost občanů přitom vede k destrukci jejich osobního života. Další zdejší negativní stránkou je nízká motivace absolventů vysokých a středních škol pro setrvání v regionu. Naším doporučením jsou tedy investice do vzdělávání a do lidí. Kraj jako zřizovatel musí tlačit na školy, aby připravovaly absolventy, které podnikatelé a firmy potřebují. Je třeba podporovat řemesla, učňovské a technické obory, ve kterých se mají absolventi šanci uplatnit. Za základ rozvoje považujeme spolupráci politiků s podnikateli na tvorbě vizí a jejich realizaci.

Vít Slováček, KDU-ČSL

Kraj může ovlivnit podporu zaměstnanosti a měl by se tomu věnovat aktivně. Zatímco za naší středo-pravicové vlády na kraji jsme v roce 2008 otevřeli automobilku v Nošovicích, za nynější vlády ČSSD a KSČM se vytvářejí maximálně místa na úřadech. Příliv tak významného investora, jakým je Hyundai, přinesl nejen 3,5 tisíce pracovních příležitostí v samotném závodě, ale další tisíce návazných míst v celém regionu. Z naší strany to vyžaduje aktivní přípravu území pro průmyslovou zástavbu s napojením na rychlostní komunikace a zajímavé pobídky pro výrobce, aby se rozhodli investovat právě u nás.

Koho si vyberete?

Jednadvacet politických stran, koalic a hnutí jde 12. a 13. října do krajských voleb. Kdo z nich bude v kraji vládnout a rozhodovat o mnohých záležitostech našeho života? Záleží na nás, na voličích, koho si vybereme do pětašedesátičlenného krajského zastupitelstva.

Česká strana sociálně demokratická (PS)

TOP 09 a Starostové pro Moravskoslezský kraj (K)

Komunistická strana Čech a Moravy (PS)

Strana Práv Občanů ZEMANOVCI (PS)

Občanská demokratická strana (PS)

SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH KANDIDÁTŮ (K)

Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (PS)

Česká pirátská strana (PS)

Dělnická strana sociální spravedlnosti – STOP NEPŘIZPŮSOBIVÝM! (K)

Volte Pravý Blok www.cibulka.net (zkratka) (PS)

NEZÁVISLÍ (PH)

Moravané (PS)

SUVERENITA – Blok Jany Bobošíkové – PRO MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ (K)

Národní socialisté – levice 21. století (PS)

Komunistická strana Československa (PS)

Koalice strany soukromníků České republiky a konzervativní strany (K)

Hnutí na podporu dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků (PH)

REPUBLIKÁNSKÁ STRANA ČECH, MORAVY A SLEZSKA (PS)

Strana svobodných občanů (PS)

Strana zelených (PS)

Protest – nevolím parlamentní strany (K)

Poznámka: (PS) - politická strava; (PH) – politické hnutí; (K) – koalice, Zdroj: Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě

Autor: Martin Pleva

2.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci ÚKLIDOVÝ PRACOVNÍK, PRACOVNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Tylšarová Lenka, tel.: 725 776 444, volat PO - PÁ mezi 8:00 - 15:00 hod., e-mail: dispecer@jaspa.cz., Pracoviště Opava - Hypermarket Globus, nástup ihned., Úklid hypermarketu, 12 hod. směny, ranní - noční podle harmonogramu.. Pracoviště: Jaspa s.r.o. - hypermarket globus, Těšínská, č.p. 2830, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tylšarová, +420 725 776 444.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ -KA - BRIGÁDA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Wranová Jana, tel.: 553 697 306, e-mail: wranova@odtempo.cz, Životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovněprávní účely zašlete na uvedený e-mail., Praxe v oboru výhodou, do funkce zaučíme., Pracoviště Píšť, nástup ihned.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna píšť, Opavská, č.p. 467, 747 18 Píšť. Informace: , .

Právo - Právo Právník 23 000 Kč

Podnikoví právníci PRÁVNÍK, PRÁVNIČKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ohnhäuserová Alena Ing., tel.: 950 179 114 - vám sdělí případné dotazy. , Generální inspektor Státního úřadu inspekce práce vyhlašuje podle ust. § 24 odst. 6 zákona , č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o státní službě"), výběrové řízení na služební místo právníka Státního úřadu inspekce práce , se sídlem v Opavě. , VŠ právní vzdělání získané absolvováním magisterského studijního programu ve studijním oboru Právo., Místo výkonu práce: Opava, Kolářská 451/13. , Základní činností vykonávanou na tomto služebním místě je správní rozhodování při výkonu působnosti oblastního inspektorátu práce., Žadatel podá služebnímu orgánu, tzn. generálnímu inspektorovi Státního úřadu inspekce práce na základě § 24 odst. 3 a 4 zákona o státní službě:, a) pokud není státním zaměstnancem ve služebním poměru podle zákona o státní službě - žádost o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo (dále jen žádost),, b) pokud je státním zaměstnancem ve služebním poměru podle zákona o státní službě - žádost o zařazení na služební místo (dále jen žádost)., Žádost musí dále obsahovat údaje podle § 37 odst. 2 zákona číslo 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (jméno, příjmení, datum narození uchazeče, adresu jeho trvalého pobytu, příp. jinou adresu pro doručování, označení služebního orgánu, jemuž je určena),, a musí být žadatelem podepsána. , Žádost se podává v českém jazyce a k žádosti žadatel přiloží:, a) Pokud žadatel nezaškrtl a nedoplnil čestná prohlášení uvedená ve formuláři žádosti a údaje pro získání výpisu z Rejstříku trestů uvedené ve formuláři žádosti, přiloží k žádosti příslušné listiny specifikované v tomto oznámení v bodech 1a) až 1f). , b) Pokud žadatel nezaškrtl a nedoplnil čestné prohlášení o dosaženém vzdělání uvedené ve formuláři žádosti o požadované odborné zaměření vzdělání, přiloží k žádosti příslušné listiny specifikované v tomto oznámení v bodě 2). , c) Strukturovaný profesní životopis, d) Motivační dopis , , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 3. srpna 2018, tj. v této lhůtě zaslané generálnímu inspektorovi Státního úřadu inspekce práce prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu: Státní úřad inspekce práce, Kolářská 451/13, 746 01 Opava, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě podepsanou uznávaným elektronickým podpisem na adresu elektronické pošty služebního úřadu epodatelna@suip.cz nebo prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky služebního úřadu: cmwaazf)., Obálka, resp. datová zpráva obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: "Neotvírat" a slovy "Výběrové řízení č. j. 5094/1.10/18 na služební místo právníka Státního úřadu inspekce práce se sídlem v Opavě".. Pracoviště: Státní úřad inspekce práce, Kolářská, č.p. 451, 746 01 Opava 1. Informace: Alena Ohnhäuserová, +420 950 179 114.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK KOLOVÉHO A PÁSOVÉHO RÝPADLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání nerozhoduje. Požadujeme platný strojní průkaz na kolové a pásové rýpadlo. Praxe strojníka výhodou. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned, KO: K. Mokrý tel.: 777 306 738, Aktualizace: 16.7.2018. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Fans SFC Opava. Ilustrační foto.
1

Opava míří na Letnou! Veze si dvanáctého hráče, fanoušky

Jan Žídek na Spartě chybět nebude, trenér Skuhravý z něj udělal kustoda

Oslavy postupu do FORTUNA:LIGY si zkušený stoper Jan Žídek sice vychutnal do sytosti, ale někde v podvědomí ho drželozklamání. V průběhu jara si totiž poranil koleno a soutěž pro něj předčasně skončila. Jisté je, že nestihne ani začátek ligy.

Která houba vás otrávila? Přístroj to určí jednoznačně

Deštivé počasí z posledních dnů dává novou naději houbařům. Sběr hub však nemusí přinášet jen radost. Řada lidí přes varování odborníků stále totiž sbírá i houby, které dobře neznají.

Petr Fiala pro Deník v Ostravě: Snažím se jít s ODS jinou cestou

ROZHOVOR/ Festival Colours of Ostrava láká už řadu let nejen turisty, umělce, sportovce, ale také české politické špičky. Čtvrtečním hostem diskusního fóra Meltingpot, které probíhá v rámci festivalu, byl i šéf ODS a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala.

Poloparazitický kokrhel nám zajistí více květů a méně trávy

FOTOGALERIE/ Místní název Krásné Loučky napovídá, že kdysi Krnov obklopovaly kvetoucí stráně. Dobytka ubývá a květy z bývalých pastvin vytěsnila tráva. Co s tím? Ekologové zkouší kokrhel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT