Zničení největšího letadla světa při ruské invazi na Ukrajinu při bojích o letiště Hostomel u Kyjeva potvrdil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba i státní zbrojní firma Ukroboronprom.

Jak uvedl také server Zdopravy.cz, zprávy o osudu letadla se v posledních dnech lišily - zatímco ukrajinský ministr Dmytro Kuleba a oficiální twitterový účet Ukrajiny mluvily o zničení, jen pár minut poté přišel majitel letadla Antonov Airlines s méně konkrétním vyjádřením, podle kterého úplné zničení podtvrdí až podrobná kontrola. Ukroboronprom uvedl, že letadlo bylo zničeno Rusy.

Přílet do Ostravy v roce 2015

S letadlem tehdy redaktora Deníku seznámil přímo jeden z pilotů, Dmitrij Antonov. "Mé jméno, to je jednoduché, jmenuji se stejně jako letadlo. Antonov je mé příjmení a křestním se jmenuji Dmitrij," uvedl tehdy muž ovládající největší nákladní letous světa.

Největší nákladní letadlo světa AN-225 Mrija na ploše ostravského letiště v Mošnově.
Obří Mrija, největší nákladní letadlo světa, přistála v Ostravě

"Pracuji jako šéfpilot pro tuto společnost téměř 20 let a s tímto strojem létám od roku 2001, to znamená 13 let. Naše mise je nyní pro Spojené národy, budeme odlétat zítra ráno. Naposledy jsme s Antonovem letěli v listopadu z nějaké mise v Africe, pak do Rigy a z Anglie jsme vezli nějaké součástky do strojů do Toronta v Kanadě," dodal pilot. 

AN-225 MrijaAN-225 MrijaZdroj: Matouš Tvarůžka

Podívejte se na video příletu AN-225 na ostravské letiště v Mošnově

Zdroj: Youtube
AN-225 po startu z mošnovského letiště.
Obří Mrija dále těší letecké nadšence, veřejná prohlídka je zrušena

Na největší letadlo světa se pak přijeli podívat fanoušci nejen z tuzemska, ale také z Polska a Slovenska. Jak Deník informoval, AN-225 Mrija byla tehdy naložena těžkou vojenskou technikou.