Sotva se na podzim z epidemických důvodů krnovské kino zase uzavřeno, zavládl v něm čilý stavební ruch. Až zde řemeslníci skončí a podaří se epidemii zkrotit na rozumnou míru, návštěvníci kina dostanou vyšší komfort i lepší technické vybavení. Původně mělo dojít k opravám až v létě o prázdninách. „Vzhledem k epidemické situaci a uzavření kina jsme k rekonstrukci přistoupili už nyní,“ uvedl referent krnovského odboru investic Karel Klímek.

Muzeální a nejmodernější technika?

Kdyby kino promítalo už nyní, odnesli by si diváci nové zážitky díky prostorovému zvukovému systému ATMOS. Podle těch, kteří zažili promítání v kině vybaveném zvukem ATMOS například v ostravském CineStaru, dostává filmový zážitek úplně nový rozměr díky „plastickému zvuku“.

Krnovské kino se ale proslavilo také tím, že jako jedno z posledních v Evropě ještě dokáže promítat celuloidové filmy „sedmdesátky“. Na této raritě byl založený festival Krrr!, který lákal do Krnova filmové fajnšmekry z celého světa. Je možné sladit dohromady muzeální a nejmodernější techniku?

Fenomén Krrr! pokračuje

„Oproti novým kinosálům se u nás musela dodavatelská firma vypořádat s několika specifiky. Ta se týkala nejen práce v památkově chráněném objektu, ale také našeho hlavního požadavku na zapojení nového zvukového systému při zachování provozu technologie projekce 70mm filmů,“ vysvětluje vedoucí kina Pavel Tomešek s tím, že systém za sebou má úspěšnou certifikaci. Celkem tato inovace stála kolem čtyř milionů korun z rozpočtu města.

Krnovské kino Mír 70 dokázalo využít období bez diváků k rozsáhlé modernizaci zvuku a stavební rekonstrukci.Zdroj: Kino Mír 70 Krnov

Hotovo bude v létě

Došlo také k částečné rekonstrukci sálu a projekční kabiny. Vyměněny byly stávající akustické panely. Technici umístili přes padesát nových reproduktorů za plátno, na stěny i do stropu. „Samostatné zvukové kanály pro každý reproduktor umožní divákovi zažít pocit plně plastického zvuku, který doslova přelétává kolem něj. Tímto systémem je u nás dosud vybaveno jen dvacet kin, v kraji jsme druzí po ostravském CineStaru,“ dodává Pavel Tomešek.

Další vylepšením, které se týká zázemí kina, je rekonstrukce toalet. „Přístavba se sociálním zázemím vznikla počátkem 90. let. Po povodních v roce 1997 si navíc tato část budovy „sedla“ a od té doby musíme řešit komplikace s přívodem vody a odvodem odpadu,“ popisuje Pavel Tomešek. Pokud vše půjde podle plánu, nové sociální zázemí bude hotové v létě. V současnosti běží výběrové řízení na zhotovitele. S realizací se počítá od března do května.