Ke stěžejní akci odboru založeného oceláři, jehož historie sahá do roku 1958, patří série hvězdicových výstupů nazvaná Beskydský Mont Blanc. „Poprvé se konala ve třiadevadesátém, tři roky po obnovení činnosti KČT po pádu komunistického režimu,“ uvádí Husák. Smyslem je vyjít oněch 4809 metrů, což má nejvyšší hora Evropy.

Lysá Hora (kvůli které se před časem turisté sami skládali a dělali sbírky na obnovení tamní Bezručovy chaty) do Beskydského Mont Blancu samozřejmě patří též. Ovšem jako jedna z mnoha. Vždyť v devětadvaceti ročnících akce tam její účastníci míří pro účastnické listy a odznaky či pamětní dřevěné známky jen třikrát!

„Lysá je nejvyšší, nejznámější, prostě Královna Beskyd, tím táhne výletníky i sportovce,“ míní Husák. Asi sedm desítek dalších členů KČT, odboru Nová Huť Ostrava a mnoho spřízněných duší je však právem přesvědčeno, že na Frýdecko-Místecku, Třinecku, Jablunkovsku či Valašsku jsou neméně zajímavé „kopce“.

„Ani já snad ještě neznám všechny ty hřebenovky, louky, studánky a kapličky,“ říká předseda turistického odboru. A proto se v itineráři Beskydského Mont Blancu objevují další a další místa (logicky se některé časem i opakují) k poznávání. První a poslední cíl bývá s chatou.

„Devětadvacet ročníků krát pět vrcholů, to už je dost, ne?“ usmívá se Husák. Připomíná, že každý cíl má originální razítko navrhnuté Milanem Veselým, dlouholetým metodikem odboru (jeho dílem je i oblíbené razítko na chatě U Zbuja pod Lysou horou).

Beskydský Mont Blanc začíná vždy v dubnu, pokračuje v květnu a červnu, dále v září a končí v říjnu. Letošní už má za sebou výstupy na Ropičku, Kabátici a Zmrzlý vrch. Po prázdninách přijde na řadu Polomka, poslední tůra se uskuteční na Ostrém.

„Vloni nám Mont Blanc ovlivnil koronavirus, na jediný výstup přišlo sedmdesát lidí. Taky na Ropičku, to se jim započítalo do letošního ročníku,“ doplňuje předseda KČT, odboru Nová Huť Ostrava. Na webu (www.kctnovahut.cz/) jsou informace i o Beskydském Mont Blancu a s ním souvisejícími aktualitami.