Bunkry vybudované ve třicátých letech v rámci výstavby československého opevnění jsou známé pod lidovým označením „řopík“. To vzniklo podle zkratky ŘOP (Ředitelství opevňovacích prací).

Bývalá Léčebna dlouhodobě nemocných v Kunově je na prodej i lukrativními pozemky a s bunkrem za pět milionů korun.
Podívejte, chátrající sanatorium Kunov je na prodej. Zájemci už mají různé plány

V moderní válce podobné obranné linie už ztratily svůj význam, takže ministerstvo obrany řopíky postupně prodává.Právě bylo vyhlášeno další výběrové řízení na zjištění zájemce o koupi nepotřebného nemovitého majetku Ministerstva obrany. V nabídce jsou také bunkry mezi Horními Životicemi a Horním Benešovem, o které se mohou zájemci ucházet do 15. června.

Objekt lehkého opevnění typu A-120 stojí v oblasti Blažejův lesík, nedaleko komunikace I/11 z Malých Heraltic do Horního Benešova. Je sice k mání za pouhých 20 tisíc korun, ale bez pozemku. Ten je ve vlastnictví jiné osoby. Nachází se daleko od nejbližší zástavby. Nejblíž je elektrická rozvodna, ale jinak tu žádné inženýrské sítě nejsou.

Mimořádně kvalitní železobeton

Technický stav řopíku odpovídá mimořádně kvalitnímu železobetonu, ale také meziválečnému stáří. Obranná linie se dokončovala v roce 1938.Další řopík u Životic má typové označení A-140. Leží v oblasti Vraní vrch asi 100 metrů od silnice z Malých Heraltic do Horního Benešova. Ten je nabízený zájemcům za 15 800 korun.

Řopíky typu A typ byly určené pro boční palbu dvou kulometčíků ve střílnách krytých z pohledu nepřítele za charakteristickými uchy. "Uši" měly znemožnit nepřátelskému vojákovi vystoupit z palebného vějíře střílen a zachránit se přimáčknutím ke stěně. Posádku jednoho řopíku mělo tvořit sedm mužů. Další označení bunkrů jako A-120 nebo A-140 uvádí za pomlčkou číslo, která říká, jaký úhel svírají osy střílen ve stupních.Střílny mohly mít také úhel rozevřený 160, 180, 200 nebo 220 stupňů, takže typ A existuje celkem v šesti modifikacích. Absolutně nejrozšířenější a nejběžnější řopík je typ A-160. Jeho podíl byl asi 85 procent všech železobetonových objektů obranné linie.

Obecní bunkr v Nových Heřminovech je typickým příkladem lehkého opevnění z let 1935 až 1938. V československém pohraničí vznikl tento obranný systém podle vzoru francouzské Maginotovy linie.
Poznámka Františka Kuby: Operace Bruntál

Přesně takový typ A-160 je také v nabídce u Životic. Za 16 800 korun si můžete koupit bunkr, který stojí přímo vedle elektrické rozvodny na dohled od silnice z Malých Heraltic do Horního Benešova, respektive z Opavy do Bruntálu.Úplná nabídka bunkrů je na internetových stránkách www.onnm.army.cz. Aktuálně je v ní 21 položek, přičemž 15 z nich jsou stále populárnější objekty pohraničních pevností neboli řopíků. Třeba pár kilometrů od Máchova jezera nebo v katastru Sedlec u Mikulova poblíž největšího moravského rybníku Nesyt.

Mezi stovkami běžných řopíků se najde několik, které jsou opředené legendami o osobní návštěvě Adolfa Hitlera. "Hitlerovy bunkry" se stávají oblíbeným cílem výletníků. Jeden takový bunkr je také v Nových Heřminovech. Bunkr v Nových Heřminovech Hitler navštívil hned po odtržení Sudet v říjnu 1938, takže nacisté na něm umístili pamětní desku. Z heřminovského řopíku se za války stalo poutní místo vojáků SS i Wehrmachtu.