Jeden z organizátorů pouličního festivalu Tomáš Hubáček pro Deník řekl, že se každým dnem přihlašují další a další umělci a v současné době jich je přihlášených asi třicet. „Oficiálně akce probíhá od jedenácti dopoledne do čtyř hodin odpoledne, ale je pravděpodobné, že muzikantu budou hrát i později. Celý festival je postaven na tom, že je to opravdu pouliční umění, takže se to snažíme regulovat co nejméně, a je to vlastně na účinkujících v kolik přestanou hrát, čím déle se budou lidé dívat, tím déle budou vystupovat,“ doplnil Tomáš Hubáček.

Pořadatelé by chtěli festivalem zaplnit celé centrum města, od Školy přes náměstí až po Trúbu. Turisté, kteří přijedou do Štramberka, budou mít možnost u dvou stánků získat letáček na kterém je vyznačená zóna kde se hraje a informace o některých vystupujících umělcích. „Pořád se snažíme zdůraznit to, že umělci nedostávají od nás zaplaceno, ale vydělají si to, co dostanou od lidí do klobouku. Proto je důležité mít u sebe dostatek drobných, aby mohli hodit příspěvek těm, kteří je zaujmou,“ dodal organizátor Tomáš Hubáček.

HRÁČ NA SKLENĚNOU HARFU A DALŠÍ. VYSTOUPIT MŮŽETE I VY

Vystupující si připravili různorodý program, zaujmout by mohl hráč na skleněnou harfu neboli vinné skleničky Petr Špatina, který se svým netradičním nástrojem objel Evropu a lidé ho mohou znát z televizní show. Oslovit kolemjdoucí se bude snažit i Tereza Škrháková pomocí tahací harmoniky a lidového kroje. Děti i dospělí si oblíbí bublináře, který si říká Brandy. Z Brna do Štramberku přijede i violoncellové trio Osamělé palačinky.

Kromě umělců, kteří jsou uvedeni na programu Buskerfestu, může přijít na ulici vystupovat kdokoliv z okolí. Petra Dobečková z oddělení kultury, sportu a volného času uvedla, že stačí aby si umělci našli místo na ulici, kde nebudou rušit ostatní účinkující a postavili před sebe klobouk. „Kdo se předem zaregistruje na e-mail, dostane „průkaz buskera“ opravňující ke vstupu do zázemí a drobné občerstvení,“ doplnila Petra Dobečková.

K TÉMATU 

Buskerka neboli pouliční umělkyně Terez Wrau na Horním náměstí v Olomouci. Ilustrační foto.Zdroj: Deník / František BergerBusking neboli hraní v ulicích

Hraním na ulicích si vydělávají především umělci v zahraničí a velkých městech, ale i světové hvězdy berou busking jako jakousi formu zábavy. Umělci musí mít cit pro to aby zaujali diváka a zastavil se u nich. Vyhlášenými městy buskerů jsou například irský Dublin nebo provensálský Avignon, ale i v menších městech mají pouliční umělci své místo a jedním z takových menších měst by mohl být podle pořadatelů i Štramberk.

Lucie Syrovátková