Kampaň Celé Česko čte dětem probíhá už šest let a je u nás jednou z největších na podporu emocionálního zdraví dítěte. Odborníci na dětskou psychiku a zástupci polského ekvivalentu kampaně Cała Polska czyta dzieciom se sešli v ostravském hotelu Clarion a probírali vliv čtení na utváření dětské mysli.

„V době, kdy dětské zábavě dominují počítače a televize je předčítání mnohem důležitější. Nejenže pomáhá utvářet morální hodnoty a pozitivně působí na vývoj dítěte, zlepšuje jim slovní zásobu, ale hlavně vytváří mezi dětmi a rodiči pouto a z pravidelného předčítání se stává rodinný rituál,“ přiblížila myšlenku ředitelka neziskové organizace Celé česko čte dětem Eva Katrušáková s tím, že pravidelné předčítání dvacet minut denně každý den je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte.

Na konferenci přednášel i dětský psycholog Václav Mertin, který je dnes považován za špičku svého oboru.

„Pokud máme s dítětem dobrý vztah, tak nám věří a dá na naši radu. Musíme být trpěliví, protože dětský mozek je nastaven tak, aby se co nejvíce dozvěděl a opakoval. Na konci opakování totiž dochází k automatizaci, a to je u čtení nejpodstatnější,“ sdělil během přednášky.

Součástí konference bylo i ocenění dobrovolníků, kteří organizaci Celé Česko čte dětem, pomáhají.

„Jsou to lidé, kterým patří obrovský dík. Často mají vlastní práci, ale ohromné množství času věnují šíření našich myšlenek, hledání sponzorů a knih,“ poděkovala ředitelka organizace Eva Katrušáková.

Předčítat dětem dvacet minut denně každý den má obrovský význam na citový vývoj dítěte.

Pravidelné předčítání dětem má obrovský význam pro rozvoj jejich emocionálního zdraví. Předčítání rozvíjí paměť a představivost, učí myšlení a pomáhá utvářet pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Stačí číst dvacet minut denně.