„Připravují se nové volby, situace nastala ve čtyřech obcích Moravskoslezského kraje, všechny jsou na Bruntálsku. Jde o Slezské Pavlovice, Rudnou pod Pradědem, Krasov a Petrovice,“ řekla naší redakci tisková mluvčí Moravskoslezského kraje Miroslava Chlebounová. Obce podle ní musí krajskému úřadu v zákonné lhůtě poslat všechny potřebné podklady na nové volby.

„Krajský úřad pak věc předá ministerstvu vnitra, které stanoví nový termín voleb. Ministerstvu už úřad předal podklady z Rudné pod Pradědem a z Krasova, další zpracovává,“ uvedla Miroslava Chlebounová.

Po posledních komunálních volbách sice na Opavsku není známo žádné město či obec, kde by bylo nutno vypisovat nové volby, avšak před čtyřmi lety panovala v okrese jiná situace. A to kvůli Mladecka, v němž nebyli schopni sestavit fungující zastupitelstvo. To se celkem třikrát rozpadlo.

Někteří zastupitelé rezignovali a vzhledem k tomu, že se mandátu vzdali i náhradníci, bylo třeba vždy vypsat nové volby. Nejdramatičtější bylo třetí ustavující zastupitelstvo, kterému mimochodem pozorně přihlíželi zástupci několika médií. Hromadně se podávaly rezignace. Konkrétně se jednalo o starostku Janu Švejdovou a její náhradnice. Nouze nebyla o vzájemné osočování a hádky. Zastupitelstvo se opět rozpadlo, platnost rezignací navíc muselo posuzovat ministerstvo vnitra.

Východiskem se staly až čtvrté volby, které se konaly v létě 2016, tedy téměř dva roky po řádném říjnovém termínu 2014. Přestože předtím to na jednáních jiskřilo, tentokrát bylo vše domluveno během pouhé čtvrthodiny. Obec tak skoro po dvou letech mohla opět začít normálně fungovat. Za ochromeného stavu totiž nebylo možno schvalovat vyhlášky a hospodaření probíhalo v rozpočtovém provizoriu.