Trať do Jeseníku byla zprovozněna v říjnu 1888. Přezdívku Slezský Semmering dostala podle první evropské horské železnice v Rakousku přes alpský průsmyk téhož jména. Cestujícím nabízí úchvatné výhledy na kopce Jeseníků a Rychlebských hor. V sobotu 15. září jim výhledy clonil kouř z lokomotivy Rosnička.

Po osoblažské úzkokolejce projel první vlak 14. 12. 1898 zcela neslavnostně v 3.50 hodin ráno. Ten druhý už byl slavnostní a do Osoblahy, která se tehdy jmenovala Hotzenplotz, přijel v 11.30 hodin.

„Chceme s vámi toto krásné výročí oslavit ve velkém. A protože v prosinci už bude nejspíš zima, budeme slavit s malým předstihem už v září,“ zvou Slezské zemské dráhy na oslavy 120 let Osoblažky.

V pátek 28. září pojedou čtyři parní vlaky z Ostravy přes Krnov do Třemešné a pět parních vlaků po Osoblažce.

V Třeměšné se představí nově opravené železniční stavědlo, ve Slezských Rudolticích bude slavnostně otevřena nově opravená nádražní budova, dorazí historické autobusy i zemědělští veteráni. Zábavný program je nachystaný ve všech stanicích a v sobotu 29. září budou oslavy 120 let Osoblažky pokračovat dál ve velkém stylu.