Před deseti lety začal platit zákon, který umožňuje policistům vykázat agresora z bytu či domu na deset dní. Za tu dobu byly vykázány tisíce lidí. Největší zkušenosti v rámci České republiky mají moravskoslezští policisté.

Přišli s řadou novinek, například s vybudováním specializovaných poradenských center. V Ostravě vznikl i pilotní projekt věnovaný domácímu násilí, který mimo jiné zahrnuje síť institucí a organizací, které dokáží rychle a účinně pomoci.

V uplynulém desetiletí policisté z moravskoslezských domácností vykázali více než 1200 osob. Nejvíce (408) jich bylo v Ostravě.

Policistka Stanislava Klečková stála u zrodu týmu specializovaného na domácí násilí. „Tým na domácí násilí se za tu dobu zmenšil co do počtu, na druhé straně se výrazně zvýšila profesionalita," uvedla Stanislava Klečková (na snímku vpravo), která stála u zrodu ostravského týmu. Zavedení institutu vykázání byl podle ní obrovským přínosem.

PARTNEŘI

Násilnosti se nejčastěji odehrávají mezi partnery. V drtivé většině případů je agresorem muž.

„Modelovou situací je maminka se dvěma dětmi na mateřské. Je finančně omezena a zprvu snáší psychický tlak a nějaké další omezování. Pak i drobné fyzické ataky, které se ale změní ve velké," uvedla Klečková. Oběti často vyhledávají pomoc až ve chvíli, kdy jim jde o život, případně partner začne ubližovat i dětem. Jak zdůraznila Klečková, domácí násilí se týká žen napříč všemi sociálními skupinami.

Klasickými projevy násilí jsou kromě psychického týrání i údery pěstmi a kopy, v rukou útočníků se však objevují i nejrůznější zbraně, například sekery, lahve, kladiva a nože. Policisté mívají co do činění i s lidmi, kteří byli vykázáni opakovaně.

SENIOŘI

Do poraden chodí i senioři, kteří se bojí vnoučat závislých na drogách, alkoholu či hracích automatech. Prarodiče jsou pro ně snadný zdroj příjmu „Senioři se ptají, zda jejich situace v rodině nese prvky protiprávního jednání, a jak to mají vyřešit. Zajímají se na například o sociální služby," uvedla Klečková, podle které mnohdy nejde o klasické fyzické týrání.

„Já osobně jsem se nesetkala s vážnými fyzickými ataky. Spíše jsou to facky nebo kopy, ale bez závažnějších důsledků. Seniorům pak postačí i jen náznak úderu a pod tím tlakem raději peníze dají," řekla Klečková. Mnozí senioři útrapy mlčky snášejí, případně nakonec nedají souhlas s trestním stíháním vnuka. „Ten stud, že to vůbec dopustili, je příliš velký," vysvětlila Klečková.

VÝMYSLY

Ne všichni lidé, kteří nahlásí domácí násilí, jsou ve skutečnosti oběti. Někdy jde o způsob pomsty. „Negativním trendem je, že nás občas osloví i takzvané falešné oběti. Našim úkolem je jít do hloubky problému a rozpoznat tu falešnou oběť, která chce tímto způsobem třeba ublížit manželovi během rozvodu," doplnila Klečková s tím, že ročně jde přibližně o desítku případů.

PŘÍBEH: Na otálení není čas. Může jít o život

Na ostravskou policii se před časem obrátila paní Kateřina z Ostravska. Když se synem v náruči po desetiletém vztahu utíkala od svého despotického manžela, netušila, co bude dál. Nyní je šťastná, že se k tomuto kroku odhodlala. Lituje pouze toho, že jej neudělala dříve. Všem, kteří od svých partnerů snášejí nejrůznější příkoří, Kateřina radí: „Seberte odvahu a svou situaci co nejdříve začněte řešit."

Svého budoucího muže poznala jako náctiletá slečna. „Ze začátku jsem se zamilovala a podlehla jeho kouzlu. Potom se začal pomalu a nenápadně měnit, ale já jsem si to v tu chvíli neuvědomovala," dodala Kateřina. Následovaly nejrůznější příkazy, zákazy a ponižování.

„Začal mít námitky k mým přátelům a rodině. Pak mi už přišlo jednodušší na schůzku nejít, než se s ním kvůli tomu tři dny hádat," vzpomíná paní Kateřina, která se k radikálnímu řešení rozhodla kvůli svému synovi. „Měla jsem o něj strach. Ta izolace přecházela i na něho, a to jsem už nechtěla dopustit," vysvětlila Kateřina. 

Počet vykázaných násilníků v Moravskoslezském kraji v roce 2014, 2015 a 2016

Region 2014 2015 2016
Ostravsko 42 52 39
Frýdecko-Místecko 28 8 25
Opavsko 19 20 16
Karvinsko 17 16 16
Bruntálsko 9 6 14
Novojičínsko 11 16 12

K TÉMATU

Snímek první ostravské poradenské místnosti pro oběti domácího násilí.Poradenská místa V celém Moravskoslezském kraji jsou obětem domácího násilí k dispozici speciální poradenská místa. Vůbec první vzniklo v roce 2013 v Ostravě (snímek vpravo).
Nyní jsou v moravskoslezské metropoli čtyři speciální místnosti. Lidé je mohou navštívit na policejních služebnách Ostrava-střed (Masná ulice), Ostrava-Poruba 1 (Dělnická ulice), Ostrava-Mariánské Hory (ulice Strmá) a Ostrava-Hrabůvka (ulice Dr. Martínka). 

Dětem, které jsou často svědky domácího násilí, policisté zajistili plyšové a další hračky. DĚTI JAKO SVĚDCI
Svědky domácího násilí bývají často i děti. I když útok většinou nesměřuje vůči nim, policisté a odborníci je zařazují do skupiny osob ohrožených domácím násilím. Někdy je nutný jejich výslech. Občas dochází i k situacím, kdy matka s dítětem v náruči uteče v noci z domu na policejní služebnu. A právě pro tyto, ale i další krizové situace, policisté zajistili hračky, které mají dětem pomoci zvládnout stresové okamžiky.
„Pro práci s dětskými svědky začali policisté v Ostravě v roce 2010 využívat i hračky, například plyšového leoparda v pyžamu Daníka, ke kterému přibylo slůně Tomík," řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková s tím, že dětem jsou k dispozici i kreslící potřeby a omalovánky.