"Při jízdě kolem marketu si hasiči všimli muže, který vyběhl za jejich zásahovým vozidlem ven a usilovně na ně mával. Jednotka, která se vracela z výcviku, ihned zastavila. Po rychlém sdělení, co se uvnitř stalo, se velitel jednotky se dvěma hasiči vybavili zdravotnickým batohem a doběhli do bistra,“ popisuje mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasiči mezi tím uvědomili i záchranáře a pustli se do pomoci ženě. „Na podlaze jídelny ležela seniorka (ročník 1941), která již značně promodrávala a neměla hmatný puls. Podle její příbuzné, která s ní byla na obědě, žena zkolabovala během jídla. Hasiči proto obrátili seniorku na bok a následně jí zasadili přiměřený tupý úder dlaní do zad. Už tímto prvním pokusem se jí uvolnily dýchací cesty od nebezpečného kousku pokrmu, což hasiči potvrdili kontrolou ústní dutiny,“ pokračuje v popisu záchranné akce mluvčí hasičů.

Hasiši pak ženu položili na záda a protože stále nemohli nahmatat její puls, připojili ji na defibrilátor, který mají ve své výbavě. „Již po připojení přístroj analyzoval, že postižená začíná mít srdeční akci, a proto nedoporučil výboj. Poté seniorka začala sama pomalu dýchat a přišla k vědomí. Ženu si vzápětí převzal tým zdravotníků ZZS MSK. Zásah hasičů trval zhruba deset minut,“ dodal mluvčí hasičského záchranného sboru.