VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První den voleb v našem kraji: slabá účast, kupčení s hlasy

Volby do krajských zastupitelstev jsou opět tady. Moravskoslezský kraj hledá i čtyři nové senátory. A my pro vás opět přinášíme aktuální zpravodajství z volebního dění v našem regionu.

7.10.2016 AKTUALIZOVÁNO 7.10.2016
SDÍLEJ:

Volby 2016 v Ostravě, první volební den - pátek 7. října. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Kdo bude vést příští čtyři roky Moravskoslezský kraj? Které strany vytvoří koalici a kdo obsadí místa v opozici celkově pětašedesáti členného zastupitelstva našeho kraje?
Odpovědi na tyto otázky přinesou volby, které začaly v pátek ve 14 hodin. První den voleb v našem kraji jsme sledovali v on-line reportáži. 

Fotografie z nejrůznějších míst celého Moravskoslezského kraje najdete v přiložené fotogalerii.


Volby 2016 v Ostravě, první volební den - pátek 7. října.

Celkem 1319 volebních okrsků v regionu se zavřelo ve 22 hodin. V sobotu budou moci lidé volit od 8 do 14 hodin. Pak začne velké sčítání hlasů.

Voliči si mohou v Moravskoslezském kraji vybírat z pětadvaceti subjektů – 14 politických stran, 8 koalic a 3 politických hnutí. Celkem jde do voleb v kraji 1280 kandidátů.

Lidí, kteří u nás mohou přijít k volbám, je zhruba jeden milion. Nutno ale dodat, že v předchozích čtyřech krajských volbách přišla dát svůj hlas zhruba třetina oprávněných voličů.

Kromě krajských voleb se ve stejném termínu konají ve čtyřech obvodech v regionu i doplňující volby do třetiny Senátu. První volební obvod je Bruntál, druhý Nový Jičín, třetí Ostrava-město a čtvrtý je Frýdek-Místek.

Senátní volby jsou dvoukolové, což znamená, že pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, bude se příští týden konat druhé kolo. Voliči tak budou v pátek 14. a v sobotu 15. října moci vybírat svého senátora znovu, tentokrát už jen ze dvou nejúspěšnějších kandidátů z kola prvního.

Moravskoslezský kraj letos hospodaří s přebytkovým rozpočtem – příjmy má ve výši osmi miliard korun a plánované výdaje bezmála sedm miliard. Včetně státních dotací má ale k dispozici částku bezmála dvacet miliard. Nejvíce peněz směřuje do dopravy, školství, zdravotnictví a životného prostředí.

Jak volit?

Za zástěnou ve volební místnosti volič vybere jeden hlasovací lístek strany, hnutí nebo koalice, kterou chce podpořit. Obálku s tímto lístkem poté vhodí do hlasovací urny.

Pokud chce volič podpořit konkrétního kandidáta, může jeho jméno zakroužkovat. Na vybraném hlasovacím lístku lze zakroužkovat maximálně čtyři kandidáty, kteří pak díky preferenčním hlasům mají šanci přeskočit kandidáty, jež jsou v pořadí před nimi.

Lidé, kteří se chtějí voleb zúčastnit, ale nemohou se z vážných (nejčastěji zdravotních) důvodů dostavit do volebních místností, mohou požádat obecní úřad a v době hlasování okrskovou volební komisi o to, aby k nim komise vyslala své dva členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.


*Pro zvětšení na obrázek klikněte.

Jak bude vypadat povolební uspořádání sil politických sil v regionu? Sledujte volební zpravodajství Deníku i o víkendu na našem webu.
Rozšířené volební zpravodajství pak přineseme v pondělním tištěném vydání!

ANKETA DENÍKU

Proč je podle vás důležité jít ke krajským volbám, co by mělo příští vedení v kraji zlepšit?

Eva Dřízgová-Jirušová, sólistka opery NDM Ostrava:

Hlavně, abychom volili takové lidi, za něž bychom se později nemuseli stydět. Osobně mě velmi zklamala televizní předvolební debata z Ostravy. Bohužel, zdá se mi, že v poslední době ubývá v celostátní a komunální politice počet osobností. Ale jít k volbám je podle mě nutné nevybírat strany, ale schopné jednotlivce.

Lenka Drozdová, starostka Slezských Pavlovic:

K volbám je třeba jít proto, abychom zvolili lidi, kteří jsou z praxe, kteří znají problémy běžného života, používají selský rozum. V krajském zastupitelstvu by měli být lidé z různých oborů. Svými znalostmi by doplňovali pohled úředníků, což jsou často lidé, kteří jsou od potřeb praxe poněkud odtrženi. To by se mělo zlepšit. Mám s tím jako starostka obce bohužel zkušenost.

Jaromír Polášek, historik, Frýdek-Místek:

Dá se říct, že k volbám chodím kvůli pocitu občanské povinnosti pravidelně. Pokud mám možnost zvolit někoho schopného, byla by škoda toho nevyužít. A co by mohlo příští vedení v kraji zlepšit? Určitě by se měly investovat finanční prostředky do zkvalitnění dopravní obslužnosti. Zapomínat by se ale nemělo ani na vytváření nových pracovních míst, aby schopní lidé z našeho kraje neodcházeli.

Karolína Mališová, Česká Miss Earth 2015, Otice:

Volby vnímám jako občanskou povinnost. Pokud se někomu něco nelíbí, stěžuje si, ale zároveň nejde k volbám, aby tím něco změnil, je to alibismus. V kraji nevidím žádné podstatnější nedostatky. Něco bych udělala s dopravou v Opavě. Ta je v poslední době opravdu problematická.

Milan Kupka, kapelník Malé černé hudby:

K volbám by měli chodit všichni. Máme možnost si vybrat, tak bychom toho měli využít. Nejít volit a čtyři roky pak nadávat a plakat je k ničemu. Příští vedení kraje by mělo řešit to, co zdejší lidi trápí, takže nezaměstnanost, ale také třeba bezdomovectví nebo romskou otázku. To jsou věci, o kterých lidé hovoří, a politici by měli mít snahu je řešit.

Irena Nedomová, kronikářka města Příbor:

Každého by mělo zajímat, kdo povede kraj, v kterém žije. Možná bych se ještě více zaměřila na podporu kvalitního učňovského školství, protože mám pocit, že nám scházejí mladí šikovní řemeslníci.

Ondřej Smolen, 24 let, Opava:

Důležité je to určitě kvůli tomu, jelikož pokud člověk nic neudělá, tak se nic nezmění. Sám se musí nějakým způsobem o něco zapříčinit. Současně, co by se mělo zlepšit. Byl bych rád, kdyby se zlepšilo životní prostředí a současně větší podpora aktivních lidí, kteří dělají spoustu dobrého pro své okolí.

Vojtěch Černý, 18 let, Vávrovice:

K volbám určitě půjdu, jsou to mé první volby, zajímám se o to. Myslím si, že je důležité chodit k volbám. Já osobně půjdu proto, že se chci tímto způsobem podílet na tom, co se děje v mém kraji. A co zlepšit? Příležitostí ke zlepšení je ve všech oblastech dost.

Lukáš Kaniok, 27 let, Staré Město:

Chápu to jako svou občanskou povinnost. Za demokrata se ale nepovažuji, protože jsem spíše monarchista. Myslím si, že ani příští vedení toho v kraji moc k lepšímu nezmění. V dobře placených funkcích jsou jen na chvíli. A nebudeme si nic nalhávat, politici myslí hlavně na sebe.

Lucie Rakowská, 30 let, Karviná:

Myslím, že by se politici, kteří kandidují, měli v první řadě snažit změnit přístup potenciálních voličů. K volbám chodí málo lidí, protože si podle mě neuvědomují důsledky těchto volebních rozhodnutí, nevyznají se v politických programech a nevidí, co která iniciativa v konečném důsledku ovlivní.

Martina Loskotová, 44 let, Bílovec:

Podle mě je důležité chodit ke každým volbám, o to více, pokud se týkají kraje, ve kterém žiji. Od příštího vedení bych zejména uvítala větší podporu zaměstnanosti v našem kraji.

Lenka Viktorínová, 63 let, Ostrava-Poruba:

K volbám samozřejmě půjdu, protože aby mohl člověk něco ovlivnit, musí taky dát svůj hlas. Bydlím v Ostravě a podle toho jsem se taky rozhodovala, koho volit. Od nově zvoleného vedení našeho kraje bych chtěla, aby zajistilo hlavně mladým lidem práci, jistoty a takové podmínky, aby odtud neutíkali jinam.Autor: Redakce

7.10.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 13 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Marek Glabasnia, životopis zašlete na e-mailovou adresu: m.glabasnia@volny.cz, Pracoviště Opava, pracovní doba 8.00-14.00hod, nástup 1.9.2018., Náplň práce: příjem a výdej zboží, manipulace se zbožím, odpovědnost za sklad. Fyzicky náročnější práce.. Pracoviště: Marek glabasnia, U Cukrovaru, č.p. 1282, 747 05 Opava 5. Informace: , .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič nákladního vozidla MKD + VNITRO. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Schaffartzik Tomáš, tel.: 737 243 440, e-mail: sch.tomas@seznam.cz,, Jízdy po EU + ČR, pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Tomáš schaffartzik - opava, Vrchní, č.p. 86, 747 05 Opava 5. Informace: Tomáš Schaffartzik, +420 737 243 440.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ -KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Bc. Schönová Gabriela 553 697 309 , životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovněprávní účely zasílejte na e-mail: schonova@odtempo.cz., Praxe v oboru výhodou, do funkce zaučíme., Pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna opava, olomoucká ul., Olomoucká, č.p. 2346, 746 01 Opava 1. Informace: Gabriela Schönová, +420 553 697 309.

Stavebnictví - Stavebnictví Projektant ve stavebnictví 25 000 Kč

Stavební architekti ARCHITEKT/-KA POZEMNÍCH STAVEB. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: *KO: Uličný Martin, životopis zašlete na e-mail: martin.ulicny@technico.cz, , VŠ architektury nebo stavebního zaměření, vhodné i pro absolventy, znalost čtení výkresové dokumentace, znalost kreslících programů AutoCAD, Nemetschek a Revit., samostatnost, kreativita., Pracoviště Opava, nástup ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Technico opava s.r.o., Hradecká, č.p. 1576, 746 01 Opava 1. Informace: Martin Uličný, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FK Mladá Boleslav - SFC ,18. srpna 2018. Na snímku Jaroslav Diviš (FK Mladá Boleslav) a Matěj Helebrand (SFC Opava).
6

Jediný opavský střelec Matěj Helebrand: Porážka v Boleslavi nás nesmí zlomit

Moravské hrady 2018, Hradec nad Moravicí, den druhý.
62

Škwor, Klus, Mládek, Plexis... Festival Moravské hrady ovládl Hradec

Úroda jablek je obrovská, moštárny už se rozjíždějí

Letošní teplé počasí uspíšilo také sklizeň ovoce. Plody na stromech dozrávaly i o několik týdnů dříve, než je obvyklé. Někteří tak ve velkém zavařují, vyrábějí marmelády nebo odvážejí ovoce do pálenic. Existuje však ještě další možnost, a sice nechat si vyrobit lahodný mošt.

Do opavského babyboxu byla odložena holčička

Krátce po devatenácté hodině byla v pátek 17. srpna do babyboxu, jenž se nachází ve Slezské nemocnici v Opavě, vložena novorozená holčička.

AKTUALIZOVÁNO

Opavský kolaps v Mladé Boleslavi

VIDEA, FOTOGALERIE/ Zápas jako z hororu odehráli opavští fotbalisté v Mladé Boleslavi. V souboji dvou týmů ze spodních pater FORTUNA:LIGY dostali od domácího výběru slušnou lekci.

Hlučín veze bod z Líšně a je první

Hlučín – Dobrá podzimní forma hlučínských fotbalistů přetrvává. Slezané dokázali potřetí v řadě bodovat. Tentokrát vyválčili cennou remízu 1:1 v Líšni.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT