VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První den voleb v našem kraji: slabá účast, kupčení s hlasy

Volby do krajských zastupitelstev jsou opět tady. Moravskoslezský kraj hledá i čtyři nové senátory. A my pro vás opět přinášíme aktuální zpravodajství z volebního dění v našem regionu.

7.10.2016 AKTUALIZOVÁNO 7.10.2016
SDÍLEJ:

Volby 2016 v Ostravě, první volební den - pátek 7. října. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Kdo bude vést příští čtyři roky Moravskoslezský kraj? Které strany vytvoří koalici a kdo obsadí místa v opozici celkově pětašedesáti členného zastupitelstva našeho kraje?
Odpovědi na tyto otázky přinesou volby, které začaly v pátek ve 14 hodin. První den voleb v našem kraji jsme sledovali v on-line reportáži. 

Fotografie z nejrůznějších míst celého Moravskoslezského kraje najdete v přiložené fotogalerii.


Volby 2016 v Ostravě, první volební den - pátek 7. října.

Celkem 1319 volebních okrsků v regionu se zavřelo ve 22 hodin. V sobotu budou moci lidé volit od 8 do 14 hodin. Pak začne velké sčítání hlasů.

Voliči si mohou v Moravskoslezském kraji vybírat z pětadvaceti subjektů – 14 politických stran, 8 koalic a 3 politických hnutí. Celkem jde do voleb v kraji 1280 kandidátů.

Lidí, kteří u nás mohou přijít k volbám, je zhruba jeden milion. Nutno ale dodat, že v předchozích čtyřech krajských volbách přišla dát svůj hlas zhruba třetina oprávněných voličů.

Kromě krajských voleb se ve stejném termínu konají ve čtyřech obvodech v regionu i doplňující volby do třetiny Senátu. První volební obvod je Bruntál, druhý Nový Jičín, třetí Ostrava-město a čtvrtý je Frýdek-Místek.

Senátní volby jsou dvoukolové, což znamená, že pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, bude se příští týden konat druhé kolo. Voliči tak budou v pátek 14. a v sobotu 15. října moci vybírat svého senátora znovu, tentokrát už jen ze dvou nejúspěšnějších kandidátů z kola prvního.

Moravskoslezský kraj letos hospodaří s přebytkovým rozpočtem – příjmy má ve výši osmi miliard korun a plánované výdaje bezmála sedm miliard. Včetně státních dotací má ale k dispozici částku bezmála dvacet miliard. Nejvíce peněz směřuje do dopravy, školství, zdravotnictví a životného prostředí.

Jak volit?

Za zástěnou ve volební místnosti volič vybere jeden hlasovací lístek strany, hnutí nebo koalice, kterou chce podpořit. Obálku s tímto lístkem poté vhodí do hlasovací urny.

Pokud chce volič podpořit konkrétního kandidáta, může jeho jméno zakroužkovat. Na vybraném hlasovacím lístku lze zakroužkovat maximálně čtyři kandidáty, kteří pak díky preferenčním hlasům mají šanci přeskočit kandidáty, jež jsou v pořadí před nimi.

Lidé, kteří se chtějí voleb zúčastnit, ale nemohou se z vážných (nejčastěji zdravotních) důvodů dostavit do volebních místností, mohou požádat obecní úřad a v době hlasování okrskovou volební komisi o to, aby k nim komise vyslala své dva členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.


*Pro zvětšení na obrázek klikněte.

Jak bude vypadat povolební uspořádání sil politických sil v regionu? Sledujte volební zpravodajství Deníku i o víkendu na našem webu.
Rozšířené volební zpravodajství pak přineseme v pondělním tištěném vydání!

ANKETA DENÍKU

Proč je podle vás důležité jít ke krajským volbám, co by mělo příští vedení v kraji zlepšit?

Eva Dřízgová-Jirušová, sólistka opery NDM Ostrava:

Hlavně, abychom volili takové lidi, za něž bychom se později nemuseli stydět. Osobně mě velmi zklamala televizní předvolební debata z Ostravy. Bohužel, zdá se mi, že v poslední době ubývá v celostátní a komunální politice počet osobností. Ale jít k volbám je podle mě nutné nevybírat strany, ale schopné jednotlivce.

Lenka Drozdová, starostka Slezských Pavlovic:

K volbám je třeba jít proto, abychom zvolili lidi, kteří jsou z praxe, kteří znají problémy běžného života, používají selský rozum. V krajském zastupitelstvu by měli být lidé z různých oborů. Svými znalostmi by doplňovali pohled úředníků, což jsou často lidé, kteří jsou od potřeb praxe poněkud odtrženi. To by se mělo zlepšit. Mám s tím jako starostka obce bohužel zkušenost.

Jaromír Polášek, historik, Frýdek-Místek:

Dá se říct, že k volbám chodím kvůli pocitu občanské povinnosti pravidelně. Pokud mám možnost zvolit někoho schopného, byla by škoda toho nevyužít. A co by mohlo příští vedení v kraji zlepšit? Určitě by se měly investovat finanční prostředky do zkvalitnění dopravní obslužnosti. Zapomínat by se ale nemělo ani na vytváření nových pracovních míst, aby schopní lidé z našeho kraje neodcházeli.

Karolína Mališová, Česká Miss Earth 2015, Otice:

Volby vnímám jako občanskou povinnost. Pokud se někomu něco nelíbí, stěžuje si, ale zároveň nejde k volbám, aby tím něco změnil, je to alibismus. V kraji nevidím žádné podstatnější nedostatky. Něco bych udělala s dopravou v Opavě. Ta je v poslední době opravdu problematická.

Milan Kupka, kapelník Malé černé hudby:

K volbám by měli chodit všichni. Máme možnost si vybrat, tak bychom toho měli využít. Nejít volit a čtyři roky pak nadávat a plakat je k ničemu. Příští vedení kraje by mělo řešit to, co zdejší lidi trápí, takže nezaměstnanost, ale také třeba bezdomovectví nebo romskou otázku. To jsou věci, o kterých lidé hovoří, a politici by měli mít snahu je řešit.

Irena Nedomová, kronikářka města Příbor:

Každého by mělo zajímat, kdo povede kraj, v kterém žije. Možná bych se ještě více zaměřila na podporu kvalitního učňovského školství, protože mám pocit, že nám scházejí mladí šikovní řemeslníci.

Ondřej Smolen, 24 let, Opava:

Důležité je to určitě kvůli tomu, jelikož pokud člověk nic neudělá, tak se nic nezmění. Sám se musí nějakým způsobem o něco zapříčinit. Současně, co by se mělo zlepšit. Byl bych rád, kdyby se zlepšilo životní prostředí a současně větší podpora aktivních lidí, kteří dělají spoustu dobrého pro své okolí.

Vojtěch Černý, 18 let, Vávrovice:

K volbám určitě půjdu, jsou to mé první volby, zajímám se o to. Myslím si, že je důležité chodit k volbám. Já osobně půjdu proto, že se chci tímto způsobem podílet na tom, co se děje v mém kraji. A co zlepšit? Příležitostí ke zlepšení je ve všech oblastech dost.

Lukáš Kaniok, 27 let, Staré Město:

Chápu to jako svou občanskou povinnost. Za demokrata se ale nepovažuji, protože jsem spíše monarchista. Myslím si, že ani příští vedení toho v kraji moc k lepšímu nezmění. V dobře placených funkcích jsou jen na chvíli. A nebudeme si nic nalhávat, politici myslí hlavně na sebe.

Lucie Rakowská, 30 let, Karviná:

Myslím, že by se politici, kteří kandidují, měli v první řadě snažit změnit přístup potenciálních voličů. K volbám chodí málo lidí, protože si podle mě neuvědomují důsledky těchto volebních rozhodnutí, nevyznají se v politických programech a nevidí, co která iniciativa v konečném důsledku ovlivní.

Martina Loskotová, 44 let, Bílovec:

Podle mě je důležité chodit ke každým volbám, o to více, pokud se týkají kraje, ve kterém žiji. Od příštího vedení bych zejména uvítala větší podporu zaměstnanosti v našem kraji.

Lenka Viktorínová, 63 let, Ostrava-Poruba:

K volbám samozřejmě půjdu, protože aby mohl člověk něco ovlivnit, musí taky dát svůj hlas. Bydlím v Ostravě a podle toho jsem se taky rozhodovala, koho volit. Od nově zvoleného vedení našeho kraje bych chtěla, aby zajistilo hlavně mladým lidem práci, jistoty a takové podmínky, aby odtud neutíkali jinam.Autor: Redakce

7.10.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 18 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci EXPEDIENT -KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Jedličková Kamila Mgr., tel.: 702 197 409 (volejte v úterý a čtvrtky). Možno přijít pouze v úterý nebo ve čtvrtky osobně na adresu: Jateční 23a, Opava, ale předem si domluvte schůzku s paní Jedličkovou., Praxe ve výrobní společnosti a zkušenosti z expedice výhodou, znalost práce na PC, samostatnost, zodpovědnost. , Pracoviště: Opava, práce v jednosměnném provozu - jen noční (19:00 - 03:00), nástup ihned nebo dohodou, Náplň práce: , - Vychystávání zboží na expedici v potravinářské výrobě, - Řízení ručního i elektrického paletového vozíku, - Obsluha expedičního systému, váhy, - Vedení skladového hospodářství. Pracoviště: Bivoj a.s., Jateční, č.p. 2884, 746 01 Opava 1. Informace: Kamila Jedličková, +420 702 197 409. Výroba - Výroba Seřizovači 100 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů OBSLUHA SOUSTRUŽNICKÝCH AUTOMATŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hrbáč Luděk, tel.: 724 255 177, e-mail: ludek.hrbac@sozap.cz., Vzdělání nerozhoduje, praxe ve strojírenství výhodou, zaučíme., Pracoviště Opava - Jaktař, po zapracování odměny i osobní ohodnocení za docházku, nástup možný ihned., Náplň práce: udržuje seřízené stroje tak, aby výrobky splňovaly potřebné technické parametry.. Pracoviště: Sozap opava s.r.o., Přemyslovců, č.p. 10, 747 07 Opava 7. Informace: Luděk Hrbáč, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč Účetní všeobecní ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Manderla Lukáš, tel.: 606 554 533, e-mail: info@hv-vytahy.cz, Prosím o zasílání životopisů (včetně kontaktních údajů uchazeče) výhradně e-mailem, poté bude probíhat osobní výběrové řízení s vybranými uchazeči. , VŠ ekonomického směru; praxe v oboru 5 let; praxe v mzdovém, personálním a daňovém účetnictví; kreativita a proaktivní přístup k přiděleným úkolům; samostatné rozhodování; schopnost učit se novým věcem; odpovědnost, důslednost, flexibilita, čistý trestní rejstřík., Pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Hv výtahy s.r.o., Ratibořská, č.p. 1199, 747 05 Opava 5. Informace: Lukáš Manderla, +420 606 554 533. Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů CNC OBSLUHA HORIZONTÁLNÍ VYVRTÁVAČKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ocásek Daniel, tel.: 736 685 773, e-mail: nimax@nimax.cz nebo Tesař Zdeněk, tel.: 733 105 807, e-mail: nimax@seznam.cz., SOU ve strojírenském oboru, praktická zkušenost s obráběním kovu (frézování, vrtání) výhodou, znalost řidicího systému Heidenhain, znalost čtení výkresové dokumentace, technické myšlení, znalost jednoduchého programování vrtání, závitování, frézování jednoduchých tvarů, samostatnost, spolehlivost., Po zkušební době firemní telefon, zajištěno stravování, pracoviště Holasovice, nástup dle dohody.. Pracoviště: Nimax s.r.o., 747 74 Neplachovice. Informace: Daniel Ocásek, +420 736 685 773.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Joel Kayamba - Ilustrační foto.
76

Joel Kayamba: Pro mě to byl zápas o život

Dům nacházející se na křižovatce ulic Mírové a Na Rybníčku byl v minulosti vyhledávanou destinací narkomanů a bezdomovců. Nyní podstupuje rozsáhlou rekonstrukci.

Bývalý dům bezdomovců a feťáků našel zachránce

Máme obavy, řekli odboráři z hutě britskému velvyslanci

Schůzky s britským velvyslancem Nickem Archerem se včera zúčastnili nejen odboráři z kunčické hutě, ale také předseda Českomoravské komory OS (ČMKOS) Josef Středula a předseda odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.  

Češi jsou národem chatařů. Chalupu vlastní pětina lidí

Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. 

Baníkovci v Opavě: útoky proti zátarasům i bago s lahvačemi

Opavská redakce Deníku strávila s baníkovskými fanoušky většinu neděle. Nuda s nimi rozhodně nebyla. Nad myšlenkovými pochody některých jedinců ale zůstává rozum stát.

Drogoví kurýři neuspěli. Soud potvrdil tvrdé tresty

Bez jednoho roku padesát let stráví dohromady za mřížemi čtyři muži z Ostravy a Slovenska, kteří byli součástí velkého mezinárodního drogového gangu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT