VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První den voleb v našem kraji: slabá účast, kupčení s hlasy

Volby do krajských zastupitelstev jsou opět tady. Moravskoslezský kraj hledá i čtyři nové senátory. A my pro vás opět přinášíme aktuální zpravodajství z volebního dění v našem regionu.

7.10.2016 AKTUALIZOVÁNO 7.10.2016
SDÍLEJ:

Volby 2016 v Ostravě, první volební den - pátek 7. října. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Kdo bude vést příští čtyři roky Moravskoslezský kraj? Které strany vytvoří koalici a kdo obsadí místa v opozici celkově pětašedesáti členného zastupitelstva našeho kraje?
Odpovědi na tyto otázky přinesou volby, které začaly v pátek ve 14 hodin. První den voleb v našem kraji jsme sledovali v on-line reportáži. 

Fotografie z nejrůznějších míst celého Moravskoslezského kraje najdete v přiložené fotogalerii.


Volby 2016 v Ostravě, první volební den - pátek 7. října.

Celkem 1319 volebních okrsků v regionu se zavřelo ve 22 hodin. V sobotu budou moci lidé volit od 8 do 14 hodin. Pak začne velké sčítání hlasů.

Voliči si mohou v Moravskoslezském kraji vybírat z pětadvaceti subjektů – 14 politických stran, 8 koalic a 3 politických hnutí. Celkem jde do voleb v kraji 1280 kandidátů.

Lidí, kteří u nás mohou přijít k volbám, je zhruba jeden milion. Nutno ale dodat, že v předchozích čtyřech krajských volbách přišla dát svůj hlas zhruba třetina oprávněných voličů.

Kromě krajských voleb se ve stejném termínu konají ve čtyřech obvodech v regionu i doplňující volby do třetiny Senátu. První volební obvod je Bruntál, druhý Nový Jičín, třetí Ostrava-město a čtvrtý je Frýdek-Místek.

Senátní volby jsou dvoukolové, což znamená, že pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, bude se příští týden konat druhé kolo. Voliči tak budou v pátek 14. a v sobotu 15. října moci vybírat svého senátora znovu, tentokrát už jen ze dvou nejúspěšnějších kandidátů z kola prvního.

Moravskoslezský kraj letos hospodaří s přebytkovým rozpočtem – příjmy má ve výši osmi miliard korun a plánované výdaje bezmála sedm miliard. Včetně státních dotací má ale k dispozici částku bezmála dvacet miliard. Nejvíce peněz směřuje do dopravy, školství, zdravotnictví a životného prostředí.

Jak volit?

Za zástěnou ve volební místnosti volič vybere jeden hlasovací lístek strany, hnutí nebo koalice, kterou chce podpořit. Obálku s tímto lístkem poté vhodí do hlasovací urny.

Pokud chce volič podpořit konkrétního kandidáta, může jeho jméno zakroužkovat. Na vybraném hlasovacím lístku lze zakroužkovat maximálně čtyři kandidáty, kteří pak díky preferenčním hlasům mají šanci přeskočit kandidáty, jež jsou v pořadí před nimi.

Lidé, kteří se chtějí voleb zúčastnit, ale nemohou se z vážných (nejčastěji zdravotních) důvodů dostavit do volebních místností, mohou požádat obecní úřad a v době hlasování okrskovou volební komisi o to, aby k nim komise vyslala své dva členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.


*Pro zvětšení na obrázek klikněte.

Jak bude vypadat povolební uspořádání sil politických sil v regionu? Sledujte volební zpravodajství Deníku i o víkendu na našem webu.
Rozšířené volební zpravodajství pak přineseme v pondělním tištěném vydání!

ANKETA DENÍKU

Proč je podle vás důležité jít ke krajským volbám, co by mělo příští vedení v kraji zlepšit?

Eva Dřízgová-Jirušová, sólistka opery NDM Ostrava:

Hlavně, abychom volili takové lidi, za něž bychom se později nemuseli stydět. Osobně mě velmi zklamala televizní předvolební debata z Ostravy. Bohužel, zdá se mi, že v poslední době ubývá v celostátní a komunální politice počet osobností. Ale jít k volbám je podle mě nutné nevybírat strany, ale schopné jednotlivce.

Lenka Drozdová, starostka Slezských Pavlovic:

K volbám je třeba jít proto, abychom zvolili lidi, kteří jsou z praxe, kteří znají problémy běžného života, používají selský rozum. V krajském zastupitelstvu by měli být lidé z různých oborů. Svými znalostmi by doplňovali pohled úředníků, což jsou často lidé, kteří jsou od potřeb praxe poněkud odtrženi. To by se mělo zlepšit. Mám s tím jako starostka obce bohužel zkušenost.

Jaromír Polášek, historik, Frýdek-Místek:

Dá se říct, že k volbám chodím kvůli pocitu občanské povinnosti pravidelně. Pokud mám možnost zvolit někoho schopného, byla by škoda toho nevyužít. A co by mohlo příští vedení v kraji zlepšit? Určitě by se měly investovat finanční prostředky do zkvalitnění dopravní obslužnosti. Zapomínat by se ale nemělo ani na vytváření nových pracovních míst, aby schopní lidé z našeho kraje neodcházeli.

Karolína Mališová, Česká Miss Earth 2015, Otice:

Volby vnímám jako občanskou povinnost. Pokud se někomu něco nelíbí, stěžuje si, ale zároveň nejde k volbám, aby tím něco změnil, je to alibismus. V kraji nevidím žádné podstatnější nedostatky. Něco bych udělala s dopravou v Opavě. Ta je v poslední době opravdu problematická.

Milan Kupka, kapelník Malé černé hudby:

K volbám by měli chodit všichni. Máme možnost si vybrat, tak bychom toho měli využít. Nejít volit a čtyři roky pak nadávat a plakat je k ničemu. Příští vedení kraje by mělo řešit to, co zdejší lidi trápí, takže nezaměstnanost, ale také třeba bezdomovectví nebo romskou otázku. To jsou věci, o kterých lidé hovoří, a politici by měli mít snahu je řešit.

Irena Nedomová, kronikářka města Příbor:

Každého by mělo zajímat, kdo povede kraj, v kterém žije. Možná bych se ještě více zaměřila na podporu kvalitního učňovského školství, protože mám pocit, že nám scházejí mladí šikovní řemeslníci.

Ondřej Smolen, 24 let, Opava:

Důležité je to určitě kvůli tomu, jelikož pokud člověk nic neudělá, tak se nic nezmění. Sám se musí nějakým způsobem o něco zapříčinit. Současně, co by se mělo zlepšit. Byl bych rád, kdyby se zlepšilo životní prostředí a současně větší podpora aktivních lidí, kteří dělají spoustu dobrého pro své okolí.

Vojtěch Černý, 18 let, Vávrovice:

K volbám určitě půjdu, jsou to mé první volby, zajímám se o to. Myslím si, že je důležité chodit k volbám. Já osobně půjdu proto, že se chci tímto způsobem podílet na tom, co se děje v mém kraji. A co zlepšit? Příležitostí ke zlepšení je ve všech oblastech dost.

Lukáš Kaniok, 27 let, Staré Město:

Chápu to jako svou občanskou povinnost. Za demokrata se ale nepovažuji, protože jsem spíše monarchista. Myslím si, že ani příští vedení toho v kraji moc k lepšímu nezmění. V dobře placených funkcích jsou jen na chvíli. A nebudeme si nic nalhávat, politici myslí hlavně na sebe.

Lucie Rakowská, 30 let, Karviná:

Myslím, že by se politici, kteří kandidují, měli v první řadě snažit změnit přístup potenciálních voličů. K volbám chodí málo lidí, protože si podle mě neuvědomují důsledky těchto volebních rozhodnutí, nevyznají se v politických programech a nevidí, co která iniciativa v konečném důsledku ovlivní.

Martina Loskotová, 44 let, Bílovec:

Podle mě je důležité chodit ke každým volbám, o to více, pokud se týkají kraje, ve kterém žiji. Od příštího vedení bych zejména uvítala větší podporu zaměstnanosti v našem kraji.

Lenka Viktorínová, 63 let, Ostrava-Poruba:

K volbám samozřejmě půjdu, protože aby mohl člověk něco ovlivnit, musí taky dát svůj hlas. Bydlím v Ostravě a podle toho jsem se taky rozhodovala, koho volit. Od nově zvoleného vedení našeho kraje bych chtěla, aby zajistilo hlavně mladým lidem práci, jistoty a takové podmínky, aby odtud neutíkali jinam.Autor: Redakce

7.10.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 86 Kč

Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) Stříkač/ka práškových barev. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 86 kč, mzda max. 103 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Osvoboditelů 355, Velká Polom, Kontakt e-mailem marketa.trojkova@zkdesign.cz nebo telefonicky 553 770 252, 777 725 700 (klapka31), , Požadujeme: vyučení v oboru lakýrník (práškové barvy) výhodou, popřípadě praxe, uchazeče zaškolíme na požadovanou pozici., , Nástup možný ihned. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., , Zaměstnanecké výhody: stravenky, benefity, měsíční prémie, příspěvek na penzijní připojištění. příjemné pracovní prostředí.. Pracoviště: Zk design a.s., Osvoboditelů, č.p. 355, 747 64 Velká Polom. Informace: Markéta Trojková, +420 553 770 252,777 725 700.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 16 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech TRUHLÁŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: výroba a montáž zakázkových interiérů, výroba sedacího nábytku, Požadavky: výuční list v oboru truhlář, praxe vítána (není podmínkou) - vhodné i pro absolvetny., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Form, spol. s r.o., Poručíka Hoši, č.p. 512, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Aleš Barták, +420 595 032 419,595 032 312.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Bc. Gabriela Schönová, tel. 553 697 309. Životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovně -právní účely zasílejte na e-mail: schonova@odtempo.cz., SOU, dvousměnný provoz, nástup IHNED nebo dohodou, do funkce zaučíme, praxe v oboru výhodou.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna tuty větřkovice, 747 43 Větřkovice u Vítkova. Informace: Gabriela Schönová, +420 553 697 309.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 130 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK KOLOVÉHO A PÁSOVÉHO RÝPADLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání nerozhoduje. Požadujeme platný strojní průkaz na kolové a pásové rýpadlo. Praxe strojníka výhodou. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned, KO: K. Mokrý tel.: 777 306 738. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rainbow Run 2018 v Ostravě.
62

OBRAZEM: Spokey Rainbow Run splní sny nemocným dětem

Z natáčení filmu Dukla 61
5

Film Dukla 61 připomíná velké důlní neštěstí

Hasiči zachraňovali dva lidi z hořícího objektu. Naštěstí jen cvičně

Více než padesát hasičů se dnes podílelo na likvidaci požáru v Sudicích. Kromě hašení a ochlazování budov zemědělské usedlosti zachraňovali také dvě osoby z hořícího objektu.

AKTUALIZOVÁNO

Opava sestřelila Frýdek a vyhrála druhou ligu

/ROZHOVORY, VIDEA, FOTOGALERIE/ Hru kočky s myší připomínalo páteční derby v Opavě. Hostující Frýdek, který druhou nejvyšší soutěž opouští, působil celý zápas bezradně až trapně. Žluto-modří před téměř vyprodanými tribunami jasně kráčeli za prvenstvím. Slezský FC vyhrál 7:0.  

OBRAZEM: Fotbalisté spolu s fanoušky Slezského FC oslavili postup do ligy

Opavští fotbalisté v pátek parádně zakončili senzační jízdu druhou ligou. Frýdek doma sfoukli 7:0 a postoupili tak z prvního místa. Oslavy jak na hřšti tak ve městě před Hláskou byly velkolepé.

Sucho vodáky netrápí, májová Moravice se jede

Někde musejí splutí řek kvůli suchu rušit, Moravice se k nim neřadí. Lodě se na ni znovu vydají už dnes a zítra.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT