Nevzhledné budky dočasného charakteru a nevysokého rozsahu naproti ostravskému Výstavišti šly na přelomu roku k zemi, aby uvolnily místo mnohem důstojnějším a smělejším plánům. Město prostranství prodá jednomu ze tří zájemců, který by jej měl do tří let zastavět.

Ve hře jsou projekty tří soukromých developerů – společnost PH Rozvojová počítá s bytovém domem z dílny projekční kanceláře Archiweb Radima Václavíka ze Slezské Ostravy, s projektem na bytový dům přichází také společnost Promet Group, o jejímž návrhu ještě bude řeč, a pro společnost Linkcity Czech Republic navrhla hotel kancelář Adam Rujbr Architects.

Posledně jmenovaný projekt měl být od loňského roku, kdy uchazeči předkládali návrhy, jasný favorit čelních představitelů města, nicméně v posledních měsících nastal zvrat a preferovaný projekt je v podstatě ze hry.

Bytové nabídky na stejné čáře

„Od začátku bylo pět nabídek. Dvě byly vyloučeny pro formální chyby, zůstaly dva bytové domy a hotel. Rada o nabídkách už jednala, ale jde o prodej pozemků, takže rozhodovat budou zastupitelé, rada jen dá doporučující stanovisko,“ řekla Deníku investiční náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová, která se k jednotlivým nabídkám vyjádří až po zasedání.

Přiklání se však k tomu, aby se nabídky hodnotily komplexně podle všech aspektů a kritérií, kterými jsou v tomto případě primárně architektonický vzhled, cena a čas.„Dvě nabídky bytových domů, které jsou nejvíce ve hře, jsou v zásadě srovnatelné,“ poodhalila alespoň Bajgarová, čímž potvrdila veřejné tajemství o upozadění projektu hotelu.

Zda však nabídku stáhl samotný uchazeč, přestože se projekt objevuje v podkladech pro zastupitele na středeční zasedání, nebo jen ztratil sympatie radních, není známo. Ostatně ani někteří zastupitelé nevědí, jestli budou hlasovat o dvou (bytových) nabídkách, či o třech (i s hotelem).

Zmatky kolem projektů

Opozičního zastupitele Lukáše Semeráka navíc zaráží škatulata kolem jednotlivých nabídek. „Jestliže bylo pořadí první, druhý, třetí, přičemž první odstoupí, člověk by čekal, že z druhého bude první a ze třetího druhý. Věc se ale má tak, že z původně prvního je třetí, z třetího, který projekt obkreslil, první a druhý je pořád druhý,“ popisuje Semerák, který má pro zasedání zastupitelstva spoustu otázek.

Podle něj totiž v posledních dvou měsících začali jednotliví uchazeči své nabídky zcela neveřejně měnit. „Tady jeden přidal peníze, tu další ubral čas. Avšak společnost Promet výrazně upravila svůj původní návrh, protože byl v hodnocení suverénně poslední,“ říká Semerák, který nechápe toto pokoutné přihazování preferencí a navrhuje raději otevřenou aukci – přestože protizákonné jím zmíněné jednání a průběžné upravování nabídek údajně není. Sám však neví, o které nabídce společnosti Promet bude hlasovat.

„Je to jako hra pro děti – najdi deset rozdílů. Ale ne mezi novým a původním projektem společnosti Promet, ale mezi novým a konkurenčním Radima Václavíka,“ dodává politik, podle něhož se oba bytové projekty až nápadně přiblížily i vizuálně.