Z tohoto důvodu policisté nabádají všechny účastníky silničního provozu, převážně však řidiče motorových vozidel (osobních automobilů, motocyklů, dodávek, nákladních vozidel a souprav) k velké obezřetnosti, převážně při jízdě okolo zalesněných úseků v bezprostřední vzdálenosti od silnic a také v blízkosti polí a luk, a to hlavně v období snížené viditelnosti (ve tmě, v noci, při stmívání či rozednívání).

„Je totiž velká pravděpodobnost, že do jízdní dráhy řidičů vozidel může bezprostředně vběhnout nebo skočit lesní zvěř v podobě srn, srnců, jelenů, divokých prasat, lišek nebo i zajíců. Při tomto s největší pravděpodobností nemusí dojít ke zranění zúčastněných osob, ale vzniknou hmotné škody na majetku, na dopravních prostředcích a ve většině případů uhynulá zvěř zůstane na místě a musí být předána příslušnému mysliveckému sdružení či předmětné místní myslivecké nebo lesní organizaci a dané honitbě,“ upozorňuje policejní mluvčí René Černohorský.

Každopádně v této záležitosti je zapotřebí na místo přivolat službu konající nejbližší policejní hlídku z příslušného obvodního oddělení nebo policisty z dopravního inspektorátu, a to k řádnému prošetření a k prověření věci. Oznámení o dopravní nehodě nebo kolizní situaci v dopravě je možné nejlépe telefonicky učinit na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 se sdělením co nejpřesnějšího místa výskytu daného nehodového děje.

Podobné zkušenosti a výjezdy k jednotlivým obdobným případům mají policisté v rámci celé České republiky, Moravskoslezského kraje a převážně kromě Bruntálska i na Opavsku a na Novojičínsku.

Tak například půl hodiny po dvaadvacáté hodině večerní 13. května 2021 řídil 28letý muž z Bruntálska osobní motorové vozidlo tovární značky Audi A6 po silnici ve směru z obce Valšov na Břidličnou. Bezprostředně po projetí pravotočivé zatáčky podle svých slov uviděl u pravého okraje vozovky stát v hloučku nezjištěný počet lesní zvěře - srnek, kterým se chtěl vyhnout vybočením vlevo, přejel však za okraj komunikace a najel na ocelové svodidlo.

Ke střetu se zvěří sice nedošlo, rovněž žádná osoba neutrpěla zranění a také orientační dechová zkouška vyzněla u řidiče automobilu negativně, jenže celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na 30 tisíc korun.