Inverze začala Ostravsko dusit v úterý. Množství mikroskopických prachových zrn se v panujícím bezvětří začalo postupně zvyšovat. Vysoké koncentrace zaznamenávaly monitorovací stanice v celé ostravské oblasti Moravskoslezského kraje. Nadlimitní hodnoty byly v celé Ostravě, v Havířově, Karviné, Orlové a Věřňovicích, ve Frýdku-Místku a Třinci, ve Studénce na Novojičínsku a v Opavě.

Ve středu bylo nejvíce prachu naměřeno ve Věřňovicích u Bohumína, kde to bylo o půlnoci 357 mikrogramů v krychlovém metru vzduchu. Přes 300 mikrogramů naměřila v té době také stanice v Havířově.

Vysoká prašnost panovala také po celý čtvrtek, kdy vygradovala opět v nočních hodinách. Ve 23 hodin bylo v Českém Těšíně naměřeno 349 mikrogramů. Ve Frýdku Místku to v té době bylo 306 mikrogramů. 

Tabulka aktuálního znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji v pátek 5. 12. 2014 v 7 hodin.

Tabulka aktuálního znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji v pátek 5. 12. 2014 v 7 hodin. Zdroj: ČHMÚ

Ve čtvrtek ve 23 hodin vyhlásily úřady smogovou situaci. Po třech dnech reagovaly na zvýšené průměrné 24hodinové koncentrace prachu v ovzduší. Smogová situace je vyhlášena do odvolání pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. 

Právě v té době však prachu ve vzduchu začalo ubývat. V pátek ráno už zaznamenávaly všechny stanice v kraji hodnoty prachu jen těsně nad 100 mikrogramy, některé i pod touto hranicí. Ze 16 stanic mělo v 8 hodin nad 100 mikrogramů jen 5 a i u nich se prašnost rychle snižovala. 

Aktuálně: Prašnost se v pátek po poledni začala opět mírně zvyšovat. V Třinci bylo po 13. hodině naměřeno 200 mikrogramů, ve Studénce 182. Po 18. hodině se prašnost v Třinci zvýšila na zvýšila 236 a v Českém Těšíně na 210 mikrogramů. Nejvyšších hodnot dosála prašnost v sobotu časně ráno, když v Třinci naměřili 303 mikrogramů. Pak se množství prachu, a to i díky dešti, začalo opět pomalu snižovat. 

Znečištění ovzduší sledujte zde

Předpověď
Meteorologové předpovídají, že rozptylové podmínky nebudou příliš dobré minimálně do soboty. Přes den by měly být mírně nepříznivé, v noci nepříznivé. 

Jak se prachu bránit?
Přestože však aktuální prašnost není tak vysoká jako ve středu a ve čtvrtek, vzhledem k vyhlášené smogové situaci platí některá omezení. Na vycházky by neměly chodit malé děti, ani starší a nemocní lidé. 

"My rozhodně nečekáme, až nám někdo po třech dnech pošle nějaké upozornění. Každý den sledujeme aktuální znečištění a podle toho buď vycházky zkracujeme, nebo na ně nechodíme vůbec," řekla Deníku ředitelka MŠ Lipová v Havířově Blanka Gelnarová. 

Mikroskopická prachová zrna obsahují jedovaté a rakovinotvorné částice. Ty se při vdechování usazují v plících. Způsobují nemoci nebo zhoršují jejich léčbu. 

V době vyhlášeného UPOZORNĚNÍ NA SMOGOVOU SITUACI je obyvatelstvo pouze varováno a vybízeno k omezení venkovních aktivit. Za zhoršených rozptylových podmínek lékaři a hygienici doporučují omezit aktivní pohyb venku. Větrání obytných prostor by mělo být jen krátké. Děti, starší lidé a nemocní by měli zvýšit přísun přírodních vitamínů k posílení imunity.

Kdy se varuje a reguluje?
Smogová situace se při splnění dalších podmínek stanovených v zákoně pro dané území vyhlašuje v případě, že 24hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 překročila alespoň na jedné stanici hodnotu 100 µg.m-3 ve dvou po sobě následujících dnech, tj. klouzavá 24hodinová průměrná koncentrace PM10 byla překročena ve 25 po sobě následujících hodinách.

Regulace se při splnění dalších podmínek stanovených v zákoně pro dané území vyhlašuje v případě, že 24hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 překročila alespoň na polovině stanic hodnotu 150 µg.m-3 ve třech po sobě následujících dnech, tj. klouzavá 24hodinová průměrná koncentrace PM10 byla překročena ve 49 po sobě následujících hodinách.