Projekt, jehož partnerem je i regionální Deník, se ujal, a letos se tak milovníci vaření mohou těšit na čtvrtou kuchařku s totožným názvem.

Vítězné recepty 2014:1. cena: Svojski placek od Evy Zajacové

2. cena: Králík na smetaně od mé maminky Dagmar Cilečkové

3. cena: Borůvkový brutvaniok od Karla Drápala

Cenu od zástupců médií získala Fazolová polévka a Šťavnaté jablečné řezy od Marie Filipové.

„Kuchařka krajových receptů je vydána v nákladu dvanácti a půl tisíce kusů a sestavena ze 101 receptů zaslaných do čtvrtého ročníku kulinářské soutěže Jak šmakuje Moravskoslezsko?," upřesnil náměstek moravskoslezského hejtmana pro investice a cestovní ruch Ivan Strachoň s tím, že projekt je unikát v celé republice, protože ho žádný jiný kraj doposud nenapodobil.

Všechny soutěžní recepty hodnotili šéfkuchaři, kteří na projektu dlouhodobě spolupracují Roman Bielesz a Karel Mathias. Ten do kuchařky navíc přispěl svými tipy na vylepšení receptů.

Svojski placek

Za nejlepší a nejzajímavější recept byl vybrán Svojski placek od paní Evy Zajacové, který je vyobrazen i na obálce kuchařky. Tuto specialitu mohli ochutnat i návštěvníci tradičního gastrofestivalu Jak šmakuje Moravskoslezsko?, který se konal letos v červenci v Trojhalí na Nové Karolině v Ostravě v rámci hudebního festivalu Colours of Ostrava.

„I letos se nám podařilo dodržet myšlenku putovního gastrofestivalu, a tak jsme po dvou realizacích na Hukvaldech a jedné v Bruntále představili náš projekt i v Ostravě," připomněl náměstek hejtmana.

Čtvrtý díl kuchařky Jak šmakuje Moravskoslezsko? je neprodejný, zájemci ho mohou získat na akcích Moravskoslezského kraje, veletrzích cestovního ruchu v Brně, Bratislavě, Praze a Ostravě nebo ho vyhrát v soutěžích na www.facebook.com/ jaksmakujemoravskoslezsko, které Moravskoslezský kraj připravuje.

„Uvažujeme o dotisku kuchařky, protože předpokládáme velký zájem. Předešlé díly znovu vydávat nebudeme, ale zájemci si mohou všechny recepty volně stáhnout na webových stránkách www.jaksmakuje.cz," uzavřel náměstek hejtmana.

Kuchařka Jak šmakuje Moravskoslezsko?