Rodina bratrů Krylových pocházela z Kroměříže a vlastnila tiskárnu.

„Kromě běžného tisku se u nás tiskly také zakázané tisky proti velkoněmecké říši,“ popisoval Jan Kryl na besedě studentům historii kolem své rodiny, která to rozhodně neměla jednoduché.

V rozhovoru také prozradil, že neodsuzuje současnou generaci jen kvůli jejímu jinému pohledu na svět.

„Bude mi dvaasedmdesát a moje generace novou generaci odsuzuje jen proto, že ji nechápe. Vyrostla na zcela jiném způsobu života a také na vysoce vyvinuté technice. Ta generace ale není špatná. Je jenom jiná. A naopak, v hlavách to má naprosto přesně srovnáno, a aby se dostala k tomu, na čem jsme vyrůstali my, ji stačí nastartovat.“

Na otázku, co říká na osvětu formou nové interpretace bratrových písní, odpovídá:

„Karlovy písničky nikdo moc neznal do okamžiku, kdy je začal zpívat Dan Landa. Já nejsem nadšený z toho, že Daniel Landa předělal píseň Morituri Te Salutant doslova jako bojovou píseň, protože v originále je to myšleno přesně naopak,“ a zároveň však přiznává, že na druhou stranu se alespoň touto cestou dostala mladá generace ke Krylovým písničkám.

Jan Kryl připomněl studentům boj za svobodu formou písní i příběhů.

Začátek byl pro Jana Kryla velice těžký, mnoho lidí jej označilo jako parazita, který se pouze přiživuje na někdejší slávě svého bratra. „Když poté zjistili, že hraji své vlastní věci a maximálně dvě „karlovky“, možná změnili názor.“

Od bratra Karla se ve svých třinácti naučil hrát na kytaru údajných pět akordů, které poté dlouho nehrál. Po jeho smrti se shodou okolností dostal ke spolupráci s různými folkaři, se kterými jezdil po koncertech a programech.

„Kariéru jsem vlastně začínal v padesáti letech,“ dodává.

Středeční beseda se uskutečnila z iniciativy ředitele těšínského gymnázia, který přiznává, že Karel Kryl byl pro něj ikonou a zmíněné účasti Jana Kryla si velmi váží už jen proto, že jeho názory a vzpomínky mohou oslovit i současné studenty. Pro ty sice byl Karel Kryl postavou spíše neznámou, avšak i přesto je přednáška zaujala a možná obohatila o historická fakta zase jiným způsobem.