„Slovo maraton vyvolává představu něčeho hrozně dlouhého a strašně náročného, ale nikdo nemusí mít obavy. Připraveny jsou dvě trasy kratší na 35 a delší na 68 kilometrů," vysvětlil pořadatel akce Libor Hrdina. „Na jeden z prvních jarních závodů je to akorát tak, aby v cíli chutnal guláš, který každý účastník dostane v rámci startovného," dodal Hrdina.

Start Porubajku, který navázal na dřívější Škodabike, je v sobotu v 10 hodin na Hlavní třídě v Porubě. Jeho trasa vedle kolem porubského koupaliště přes Skalku, lázně Hýlov a pak malebným údolím potoka Setiny, které je zavede na dohled Opavy, kde nad Hradcem nad Moravicí přejedou nejvyšší bod závodu (500 m n. m.) a budou se vracet zpět údolím Raduňky.

Kratší trasa se odpojí pod Kyjovicemi a zamíří do Pusté Polomi, kde se obě zase setkají a společně povedeou přes Horní a Dolní Lhotu a Krásné Pole do cíle v areálu VŠB-TUO. „Trasa je mírně kopcovitější a bikersky zajímavá, ale není nijak extrémné náročná, celkové převýšení na delší trati nepřesáhne osm set metrů," vysvětlil pořadatel akce s tím, že pro účastníky jsou připraveny dvě občerstvovací stanice a jedna servisní.

Pro mládež je v rámci závodu na 35 km vypsána soutěž tříčlenných týmů. Akce se mohou zúčastnit i malé děti, které s doprovodem rodičů mohou absolvovat tříkilometrový závod na Hlavní třídě na čemkoli, co jezdí (kola, koloběžky, odrážedla). Hlavní třída bude v sobotu uzavřena pro veškerý provoz do 15 hodin, takže ji mohou letos poprvé využít in line bruslaři.

-dop-