Jívová
První písemná zmínka: 1220
Počet obyvatel: 596
Zajímavosti: Kostel svatého Bartoloměje je dominantou, která vtiskuje zvláštní ráz panoramatickému obrazu celé obce i okolní krajiny. Byl postaven v barokním stylu v období asi od roku 1717 do roku 1720.
Obec se nečlení na části. Od roku 2016 se skládá ze dvou katastrálních území, Jívová a Jívová I. Převážná většina území obce patří do katastru Jívová. (Zdroj: www.obecjivova.cz)

Významné osobnosti
Významné osobnosti
Florian Kratschmer von Forstburg (1843 – 1922), rakouský hygienik
Rudolf Wanzl (1924 – 2011), podnikatel, tvůrce nákupního vozíku

Tip na výlet

Na tajemný Tepenec

4,5 km od obecního úřadu v Jívové
Hrad Tepenec nechal vybudovat Karel IV. v průběhu 14. století. Pozůstatky středověkého sídla už dnes neexistují, byly pohlceny rozšiřujícím se kamenolomem. I tak jsou ale trosky zajímavým místem k procházce. Ke hradu se pojí pověst o zlatém zvonu, který byl při obléhání zasypán do sutě. Od té doby jej hledalo mnoho hledačů pokladů, ale dosud žádný neuspěl.

Na školu je Jívová hrdá, dojíždí děti z okolí

Na obecní základní školu, kam dojíždějí děti z okolních vesnic, jsou pyšní. Málokterá obec velikosti Jívové dodnes udržela základní i mateřskou školu. Ani o budoucí prvňáčky si vedení obce starosti nedělá.
„Navyšovali jsme kapacitu. Dětí bylo dost a bude. Vloni se narodily dvě přímo v Jívové, ale další žáčci do školy dojíždějí z okolních obcí. Spíše bychom ve škole potřebovali další prostory, něco přistavět nebo půdní vestavbu,“ popisoval starosta Jívové Jan Pewner.
Školu v Jívové nyní navštěvuje pětapadesát dětí. Obec sloučila základku a mateřinku pod jednu příspěvkovou organizaci.
„Škola má navíc dobrou kuchyň a vaří kolem stovky obědů. Vloni byla v zisku. Vylepšují si tím rozpočet školy,“ pochválil kuchařky starosta.

Interiér kostela vyzdobil Handke

Dominantou Jívové je barokní kostel sv. Bartoloměje z první poloviny 18. století s márnicí a ohradní zdí v jednotném stylu. Jedná se o významnou barokní stavbu. Nástropní malby jsou unikátní.
„Mnoho lidí neví, že kostel vyzdobil freskami známý barokní malíř Jan Kryštof Handke,“ připomněl starosta Jan Pewner.

Údajně zázračný obraz Panny Marie Sedmibolestné byl dovezen v roce 1687 z kláštera v polské Čenstochové.
Římskokatolické církvi se v posledních letech podařilo opravit obvodovou zeď a vstupní bránu. Vrata potřebují renovaci, ale zatím nejsou peníze.

Deník na návštěvěZdroj: Deník