Čtěte k tématu

Původně bylo stíháno sedmnáct osob. U dvou trenérů státní zástupce v průběhu vyšetřování dospěl k závěru, že lze trestní stíhání podmíněně zastavit, a to podle paragrafu 307 trestního řádu. Svou roli sehrála jejich dosavadní bezúhonnost, řádný život, doznání, lítost a úhrada vzniklé škody.

Před soudem tak stanulo patnáct mužů. U čtyř z nich došlo v průběhu hlavního líčení k zastavení trestního stíhání podle výše zmíněného paragrafu. I zde byly důvody obdobné.

Verdikt se tak týkal jedenácti obžalovaných. Hlavními aktéry byli tehdejší předseda spolku FC Vítkovice 1919 Radim Hlavatý a někdejší sportovní ředitel klubu Radovan Řehulka. Pro prvního, který vinu odmítl, žádal státní zástupce vězení, druhý se ke všemu přiznal a spolupracoval při vyšetřování. U něj žalobce navrhoval jen podmíněný trest.

Odměny a fiktivní smlouvy

Podle obžaloby trenéři z dotací na mládež dostali účelově navýšené odměny. Část peněz si nechali, zbytek v hotovosti vraceli do klubové kasy. Někteří trenéři podepisovali fiktivní smlouvy na trenérskou činnost, kterou ale nevykonávali. Většinu peněz pak odevzdávali zpátky.

„Takto vybrané prostředky byly následně použity na výlohy klubu nespojené s výchovou mládeže,“ uvedl žalobce Dušan Šimaliak s tím, že šlo zejména o aktivity týkající týmu dospělých, který na dotace neměl nárok. „Byly to vlastně černé fondy uvnitř klubu,“ dodal Šimaliak. Další zneužití dotací se týkalo prádelny a praní prádla pro klub. Peníze měli přebírat Hlavatý a Řehulka. Podle Šimaliaka se všechny finanční toky nepodařilo odhalit. Ke zneužití dotací mělo docházet od roku 2016 do roku 2020. Obžalovaní se většinou přiznali a škodu uhradili, případně uznali své závazky a domluvili se na splátkovém kalendáři.

Čtyři vinu odmítli

Čtyři aktéři vinu rezolutně popřeli. Verzi státního zástupce odmítli Oldřich Jakubek, Jiří Fusek, Zdeněk Honus a Radim Hlavatý. „Nevím, za co jsem vlastně trestně stíhán, když jsem jenom trénoval a o nic se nestaral. Kam jdou peníze z nějakých dotací, jsem neměl tušení. Obdržel jsem odměny dle smlouvy. Trénuji více než třicet let a konečně jsem se cítil dobře ohodnocený. Nikomu jsem žádné peníze nevracel,“ uvedl Fusek.

Na nevině trval i Radim Hlavatý. „S trenéry jsem neřešil výplatu, ani jsem je nenabádal, aby část výplaty věnovali klubu,“ zdůraznil. Vyjádřil se i k dotacím na mládežnický fotbal. „Za celou dobu jsme neměli žádné pochybení při žádostech o dotaci, ani při jejich vyúčtování,“ řekl.

Vina a tresty

Soud ale této obhajobě neuvěřil a Radima Hlavatého poslal na dva roky do věznice s ostrahou. „Uložili jsme trest na samé spodní hranici, ale nepodmíněný,“ řekl předseda senátu, podle kterého hlavní roli sehrála výše škody, která byla vyčíslena na přibližně sedm a půl milionu korun. „Zohlednili jsme i postoj pana obžalovaného,“ dodal soudce.

Radim Hlavatý, dva roky ve věznici s ostrahou.

Radovan Řehulka vyvázl s podmíněným trestem ve výši dva a půl roku, který byl odložen na zkušební dobu čtyř let. Právě Řehulka byl hlavní postavou, díky které se kauzu podařilo uzavřít. „Jeho výpověď byla zásadní. Umožnil rozplést celou kauzu. Měl přehled, kolik kdo z trenérů vracel. Hned na počátku prohlásil vinu. Výpověď obžalovaného Řehulky je věrohodná,“ konstatoval předseda senátu. Podmíněné tresty soud uložil i dalším třem obžalovaným.

Jiří Fusek, u něhož soud vyčíslil škodu na 633 tisíc korun, dostal rok a čtyři měsíce s odkladem na zkušební dobu dva a půl roku.

Zdeněk Honus, u něhož byla škoda vyčíslena na 951 tisíc korun, odešel s trestem ve výši rok a půl s odkladem na zkušební dobu dva a půl roku.

Oldřich Jakubek, u něhož soud vyčíslil škodu na 814 tisíc korun, si vyslechl trest rok a pět měsíců s odkladem na zkušební dobu dva a půl roku. Všichni byli uznáni vinnými z dotačního podvodu nebo pomoci k dotačnímu podvodu.

Zastavení trestního stíhání

U pěti zbývajících obžalovaných soud v úterý rozhodl o podmíněném zastavení trestního stíhání podle paragrafu 307 trestního řádu. Zkušební doba byla stanovena na dva roky, kdy nesmí porušit zákon, jinak jejich stíhání bude pokračovat. Během zkušební doby musí také uhradit škodu. Někteří již tak učinili, další si domluvili splátkový kalendář.

Trestní stíhání bylo zastaveno u Lubomíra Adlera (škoda 575 tisíc korun), Radomíra Diana (150 tisíc), Michala Kováře (450 tisíc), Jana Laslopa (720 tisíc korun), posledním byl Jaroslav Pindor (959 tisíc).

Vyhlášení rozsudku si přišli vyslechnout jen někteří obžalovaní. Byl mezi nimi i Radovan Řehulka, který se na místě odvolal, stejně učinil také Jakubek, další si většinou ponechali lhůtu. Rozhodnutí přijal jen Laslop. S tresty a zastavením trestního stíhání souhlasil i státní zástupce. Verdikt není pravomocný.

K tématu

U koho bylo zastaveno trestní stíhání v průběhu soudního procesu

Ještě v průběhu hlavního líčení bylo trestní stíhání podmíněně zastaveno u Leona Dostalíka, Jiřího Navrátila, Pavla Keprta a Roberta Pištěka. „Byl jsem rád za navýšení odměny. Souhlasil jsem s tím, že, část peněz půjde na rozvoj a výchovu mládeže ve Vítkovicích. Ani ve snu mě nenapadlo, že jsem se něčeho dopustil. Teď vím, že to byla chyba. Lituji, co se stalo,“ uvedl například Jiří Navrátil, který prohlásil vinu.

Kdo byl obžalován

Radim Hlavatý, Radovan Řehulka, Lubomír Adler, Radomír Dian, Leon Dostalík, Jiří Fusek, Roman Galač, Zdeněk Honus, Oldřich Jakubek, Pavel Keprt, Michal Kovář, Jan Laslop, Jiří Navrátil, Jaroslav Pindor, Robert Pištěk.