V minulosti již padlo několik verdiktů. Následovala série odvolání, dovolání, částečného potvrzení a zrušení rozsudků. A nyní se podstatná část obžaloby vrací na počátek. Nový rozsudek by mohl padnout až za několik let. Je totiž pravděpodobné, že se celý proces bude od začátku opakovat.

„Je skutečně možné se celé hlavní líčení bude dělat kompletně znovu," potvrdil Deníku státní zástupce Rostislav Bajger, podle kterého by to mohlo znamenat až šestileté zdržení.

K délce procesu mají výhrady i obhájci. „Jsme z toho samozřejmě rozladěni," řekl Stanislav Brtník, advokát jednoho z obžalovaných.

Senát

Problém je mimo jiné v tom, že se během uplynulého desetiletí výrazně změnil trestní senát. „Došlo k podstatné změně ve složení senátu. Ze čtyř přísedících soudců během deseti let nezůstal nikdo. Někteří zemřeli, někteří se odstěhovali a někteří jsou těžce nemocní a nemohou se účastnit jednání," řekl předseda senátu Karel Gil s tím, že místa přísedících museli zaujmout noví soudci.

Bývalý předseda dozorčí rady Moravia Banky Jiří Baron v pondělí požádal o odročení ze zdravotních důvodů.Za této situace mohou obžalovaní požádat, aby se proces opakoval od začátku. Toho využili hned tři aktéři. Byl mezi nimi i bývalý předseda dozorčí rady banky Jiří Baron. Ten navíc v pondělí požádal soud o odročení ze zdravotních důvodů. Soudu předložil lékařskou zprávu, ve které ošetřující lékař nedoporučil jeho účast u soudu, a to nejméně do konce března příštího roku. „Fyzicky tady můžu být, ale duševně toho nejsem schopen," řekl Baron.

Z patnácti obžalovaných je třináct na svobodě, jeden se ukrývá na neznámém místě a poslední si ve vězení odpykává trest uložený v souvislosti s Moravia Bankou, který již nabyl právní moci.

Souzeno je vedení zkrachovalé Moravia Banky a zástupci spřízněných firem. Podle obžaloby měli různými transakcemi připravit peněžní ústav o více než miliardu korun.

Soudy

Případem Moravia Banky se ostravský krajský soud zabýval již dvakrát. V roce 2006 padl první verdikt. Z tehdy sedmnácti obžalovaných byli odsouzeni jen tři, zbývající soud osvobodil. Mezi potrestanými byl i bývalý předseda dozorčí rady banky Jiří Baron, kterému ostravský soud vyměřil za úvěrový podvod sedm a půl roku vězení. Odvolací soud v Olomouci Baronovi trest zmírnil na tři a půl roku. Uspěli i další dva z odsouzených, kteří figurovali v personálně provázaných firmách. Olomoucký soud jim snížil trest z pěti na tři a půl roku a ze sedmi let a devíti měsíců na šest let. Podstatnou část rozsudku však senát zrušil a vrátil k novému projednávání. To skončilo v roce 2009. Nejvyšší trest, osm a půl roku vězení, soud vyměřil Baronovi. Dalších pět lidí dostalo dvouleté, respektive desetiměsíční tresty, které jim ale soud podmíněně odložil. Zbývající obžalované soud osvobodil.

Jediným, koho do soudní síně přivedla vězeňská eskorta, byl Svatopluk Mayer. Ten byl již dříve v části obžaloby pravomocně uznán vinným. Část rozsudku vrchní soud potvrdil, část vrátil, do hry vstoupil i Nejvyšší soud, který vyhověl některým dovoláním. Kauza se tak nyní znovu dostala k ostravskému krajskému soudu. Ten v pondělí více než hodinu zkoumal stanoviska jednotlivých obžalovaných. Samotné hlavní líčení ale nezačalo. „Soud neměl splněny procesní podmínky pro zahájení hlavního líčení a trestní věc nařídil na 11. února příštího roku," uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová.

Krach

Moravia Banka přišla o licenci v roce 1999. Tehdy spravovala na 120 tisíc účtů, na kterých měli vkladatelé přes devět miliard korun. Na pondělní jednání přišel i jeden z klientů banky. „Nějak se to táhne. Nevím, čím to je. Mělo by to být určitě rychlejší," řekl muž, který nakonec dostal zpět všechny své peníze uložené u Moravia Banky.