Nikdo z nich nebyl proti viru očkován, nakažení se pohybovali v okolí Frýdku-Místku a Třince. Od půlky dubna zaznamenali krajští hygienici celkem sedmadvacet případů onemocnění klíšťové encefalitidy. Nemoc má vzhledem ke své poměrně krátké inkubační době, která je 7 až 14 dní, sezonní charakter, nejvíce nakažených bývá v létě.

„Infikované klíště přenese virus klíšťové encefalitidy již po dvou hodinách od přisátí. Lze říci, že výskyt infikovaných klíšťat na našem území je prakticky plošný a infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech České republiky, včetně horských oblastí a městských parků,“ podotkli krajští hygienici.

Nejvyšší počty onemocnění se v kraji vyskytují na Bruntálsku a Opavsku. Při pobytu v přírodě je doporučeno používat repelenty dle návodu výrobce, nosit vhodné oblečení, nejlépe z hladkých, světlých materiálů, zejména dlouhé kalhoty s gumou přes kotníkové boty nebo nohavice zasunuté v ponožkách. Po pobytu v přírodě je důležité se ihned prohlédnout. Nejúčinnější prevencí je pak očkování.