Rozpaky diváků nejlépe vystihl zklamaný klučina:

„Tati, ty jsi říkal, že tu bude bojová stíhačka, a přitom přiletěl jen úplně obyčejný větroň.“

„Vydrž, to si jen někdo chtěl z plachťáku nafilmovat bojiště, a stíhačka přiletí až po něm. Vidíš, dočkal ses, tamhle už letí JAK-3. Aspoň jsi dnes viděl dvě letadla místo jednoho,“ reagoval táta.

Sovětská stíhačka Jakovlev JAK-3

Publikum vzalo přítomnost kluzáku v roce 1945 shovívavě. Organizátoři se zlobí.

Málokdo si umí představit, kolik práce dá připravit a synchronizovat válečnou bitvu s desítkami komparzistů, střelbou, výbuchy, bojovou technikou, tankem a letadlem.

„Zkuste se vžít do naší situace. Na bojišti je připravená spousta silných pyrotechnických efektů, které se musí odpálit ve správný okamžik. S pilotem stíhačky Ladislavem Abelem jsme byli přesně domluveni kolikrát a po jakých trasách bude nalétávat, aby to bylo sehrané s pyrotechnikou, divácky efektní i bezpečné. A najednou se místo něj objeví větroň, o kterém nikdo z nás neví. Máme zodpovědnost za dva až tři tisíce diváků, ale nevíme, zda o sobě piloti vědí ani zda na sebe budou správně reagovat,“ popsal perné okamžiky ze svého pohledu hlavní organizátor bojových scén Pavel Sluka z Klubu vojenské historie KVH Maxim.

Scéna z roku 1945 byla v plném proudu, když se na nebi objevil civilní motorizovaný kluzák Blaník Vivat (na snímku).

PYROTECHNICI RADĚJI EFEKTY NEODPÁLILI

Pilot Ladislav Abel kvůli přítomnosti kluzáku ve vzdušném prostoru nad bojištěm musel změnit kurz a přilétal do válečné vřavy s Jakovlevem odlišným způsobem, než bylo domluveno.

Pyrotechnici se v nestandardní situaci neodvážili odpálit připravené efekty. Teprve při dalších průletech stíhačky, když bylo jisté, že pilot Ladislav Abel má vše plně pod kontrolou, si všichni zhluboka oddechli a vrátili se k připravenému scénáři.

„Pilot Jakovleva mi řekl, že o přítomnosti kluzáku sice věděl, ale nešlo o vzájemnou domluvu pilotů. Bylo mu to prý oznámeno jako hotová věc, že se tam v tom prostoru bude vyskytovat i větroň. Musel kvůli němu udělat ve vzduchu neplánovaný manévr a proto k nám nalétával jinak, než jsme byli domluveni. Nevím, zda se z hlediska leteckých předpisů stala chyba, ale rozhodně dám podnět k prošetření té události,“ uvedl ke kluzáku nad bojištěm Pavel Sluka.

Útok sovětské stíhačky Jakovlev JAK-3 byl v Liptani hlavní atrakcí.  Kvůli přítomnosti kluzáku v oblasti bojiště musel pozměnit dohodnutý scénář. Pyrotechnici pro jistotu část připravených výbušných efektů neodpálili.

„Mě to spíš pobavilo, když jsem viděl, jak vojáci z druhé světové války střílí slepýma po kluzáku. Všiml jsem si, že chlapi z klubů vojenské historie jsou na větroň naštvaní a došlo mi, že to asi nebylo předem domluvené, ale z pohledu publika to zvládli na výbornou. Moc se mi tam líbilo, byla to atraktivní a poučná podívaná. Ze všech stran slyším na tu akci jen samou chválu,“ řekl Petr Vartecký z Krnova, který už řadu let organizuje pietní setkání u památníku obětí Liptaňské tragédie.