Historie letiště v Mošnově (dnes Letiště Leoše Janáčka Ostrava) sahá až do roku 1914, kdy na zdejších loukách zkoušeli bratři Žurovcové vlastnoručně vyrobené letadlo.

Činili tak za velké pozornosti obyvatel okolních obcí, zejména ale dětí. Konstruktéři a stavitelé dokonce své letadlo vystavili už před 105 lety v sále sokolovny v Albrechtičkách a za mírný poplatek si ho mohli zájemci prohlédnout.

Získávali tím prostředky na své letecké pokusy. Přišlo přes dva tisíce osob, z nich bylo nejvíce dětí, jezdily sem školní výpravy z širokého okolí. Děti a letadla to patří k sobě. Letečtí průkopníci Žurovcové mají dnes před letištěm památník.

Intenzivnější využití dokonalé roviny u Mošnova nastalo v roce 1939, německá Luftwaffe tady shromáždila vojenská letadla před útokem na Polsko. V dubnu 1945 zde přistávali piloti první smíšené československé letecké divize. Pak zase dlouho nic, zemědělci pilně kosili louky a sušili seno.

Teprve později se začalo se stavbou letiště, které bylo dokončeno v polovině října 1959; stavělo se ale hlavně kvůli vojenským letcům. Ti ovšem skončili v roce 1993, pak už to bylo jen civilní letiště, přičemž kraj usiloval, aby bylo využívané. V dubnu 2015 zde byla dokončena železniční trať, mošnovské letiště má jako jediné v republice své vlastní vlakové nádraží.

Letiště v Mošnově má jako jediné v republice vlastní nádraží. Pro nemožnost sledovat dění na startovací ploše výletníci využívají vláčku jen málo.

Na jednu důležitou věc se ale zapomnělo. Tak jako za časů bratří Žurovcových, největší zájem mají o letadla děti, samozřejmě hlavně kluci.

Kdysi byla na střeše letištní budovy vyhlídková terasa, kde se o slunečných letních dnech tísnilo plno dětí. To je minulost.

Nepoučení rodičové s dětmi sem přijedou a zklamaní zase odjíždějí. Žádná opravdová vyhlídka zde neexistuje. Poloprázdné vlaky by díky ní mohly být alespoň o víkendech vytíženější.