Policie podle jeho slov zadržela v souvislosti s požárem historického kostela ze 16. století dvě osoby. Podezřívá je ze žhářství a možná i z obecného ohrožení.

Policie podezřelé neobvinila, ale v nejbližších hodinách zřejmě obvinění vznese. Podrobnější informace o podezřelých kriminalisté nechtěli sdělit. Kužel jen zmínil, že se jedná o osoby české národnosti.

Jedná se zřejmě o dva mladistvé mladíky, kteří měli kostel zapálit úmyslně.  

Historicky cenný dřevěný kostel v dříve samostatné obci Guty, dnes třinecké místní části, shořel v noci na středu. Jediné, co ničivému požáru udolalo, je kříž s Ježíšem Kristem. 

Způsobená škoda je nevyčíslitelná. Město Třinec už připravuje sbírku na stavbu repliky kostela. 

Požár dřevěného kostela v Gutech 2. 8. 2017.
Historicky cenný dřevěný kostel v Třinci-Gutech lehl popelem při nočním požáru
Dřevěný kostel Božího těla v Gutech lehl 2. 8. 2017 popelem.
Slzy a zmar: kostelík v Gutech schvátily plameny

Kostel v Gutech opravili v roce 2011

Dřevěný kostel v Gutech šlo označit za ikonu dřevěné církevní architektury Beskyd a Pobeskydí. Byl nejstarší památkou na území Třince. Dochoval si plně svou původní podobu, která odpovídala období vybudování. Podle letopočtu uvedeného na vchodu do sakristie lze usuzovat, že šlo o zmíněný rok 1563. Postavili jej evangelíci. Do rukou katolické církve přešel, jako mnohé jiné kostely v Pobeskydí, při silné rekatolizační vlně po konci třicetileté války v roce 1654. V letech 2012 až 2014 byl kostelík rekonstruován.

Lidé v Gutech jsou plni smutku

„Vzbudila mě manželka s tím, že někde hoří. Viděli jsme jenom kouř a obrovské plameny. Pořád tomu nevěřím, je to hrozné. Nerozumím tomu, jak se to mohlo stát, byl to takový náš klenot,“ posteskl si Deníku jeden z místních občanů, který ale nechtěl zveřejnit jméno. I další lidé z okolí byli plni obrovského smutku. Alena S. bydlí v Gutech kousek od kostelíku a probudil ji pach kouře. „Pořád tomu nevěřím. Nikdy nezapomenu na ty obrovské plameny a ten zvuk. Bylo to jako z děsivého filmu. Když už bylo jasné, že kostelík hasiči nezachránili, tekly mi slzy. Chodila jsem tam od malička a teď tam nic není. Pro nás tady je to obrovská ztráta,“ popisovala Alena S.

Dřevěný kostel v Třinci-Gutech.
SERIÁL: Dřevěný kostel Božího Těla v Třinci-Gutech

Dřevěný kostel shořel i v Ostravě
Podobná tragédie se v roce 2002 stala v Ostravě-Hrabové. Renesanční kostel byl znovu postaven jako věrná kopie původní stavby. „To, co se stalo nyní, je velmi smutné. Kostelík v Gutech byl nádherný a vzácný, je to opravdu tragédie. I hned jsem si vzpomněl na podobnou událost, která se stala v Ostravě. Tady se kostel postavil znovu. Jestli to povede ke stejnému scénáři, to zatím nevím, ale je to možné,“ řekl člen pastorační rady diecéze Pavel Siuda.

Hasiči dohašují rozsáhlý požár, který vážně poničil historickou budovy Libušína na Pustevnách postavenou podle architekta Dušana Jurkoviče; Pustevny, Prostřední Bečva, pondělí 3. března 2014.
Z Alšových maleb Libušína nezbylo nic. Předpokládaná škoda je 80 milionů

Plameny zničily i Libušín na Pustevnách
Rozsáhlý požár zachvátil na počátku března 2014 také chatu Libušín na Pustevnách v Beskydech. Oheň národní kulturní památku, kterou navrhl slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič, nevratně poničil. Veřejnost po ničivém požáru prokázala velkou solidaritu. Lidé usilující o záchranu památky začali hojně přispívat do sbírky, kterou vyhlásilo vedení Valašského muzea v přírodě – poslali do ní zhruba deset milionů korun. Obnova Libušína už začala a hotová má být v roce 2019. Podle odhadů bude stát asi 80 milionů korun.

Zdroj: Youtube